Szent Edmund az egyik történelmi angolszász állam, a Kelet-angliai Királyság uralkodója volt 9. század második felében. Mivel halála után szentként tisztelték, maradványait méltó helyen őrizték Bury St Edmunds-ban. VIII. Henrik uralkodása alatt azonban, amikor a király szembefordult a katolikusokkal, a helyi bencés kolostori közösséget feloszlatták, és így az ereklyék is elvesztek.
A szakértők feltárásra vonatkozó kérelmét már elfogadták, így a közeljövőben a régészek alaposabban is körülnézhetnek a környéken.
Az ásatás ötlete egyébként a helyi önkormányzattól származik. Robert Everitt, Bury St Edmunds egyik képviselője úgy véli, hatalmas szenzáció lenne a leletek felfedezése. A város azt tervezi, hogy a teniszpályáktól nem szabadul majd meg, hanem áthelyezi őket egy használaton kívüli iskola telkére.
Francis Young, Bury-i születésű történész és akadémikus szerint az apátság megszüntetésének 1539-es feljegyzéseiben nem tettek említést a király testéről. Mivel Szent Edmundnak uralkodói státusza volt, VIII. Henrik hivatalnokai feltehetőleg engedélyezték a szerzeteseknek a maradványok elszállítását.
Egy 1697-es beszámolóban arról lehet olvasni, hogy Szent Edmund csontjait egy vasládába tették, az azonban nem derül ki, hogy hol ásták el a koporsót. A szakértők úgy vélik, a szerzetesek temetőjében lesz érdemes keresniük. Ha a maradványokat valóban vasládában hantolták el, a régészek viszonylag könnyen azonosíthatják a tároló helyét.
Szent Edmund 854–869 közt ült a kelet-angliai trónon. Az Angolszász krónika szerint az uralkodó az országát fenyegető vikingek elleni harcban esett el. A legenda úgy tartja, hogy a király nem volt hajlandó megtagadni a hitét, így a Vikingek című sorozatból is ismert Csonttalan Ivar és öccse, Ubba – azaz Ragnar Lothbrok fiai – parancsára nyilakkal oltották ki Edmund életét.
Nem sokkal halála után felépült a szentély, ahol az ereklyéit őrizték. A nyughely egy Bedericesworth nevű település kolostoránál állt, később ebből alakult ki Bury St Edmunds. A város a középkorban Anglia leghíresebb és legnépszerűbb zarándokhelyévé vált, Edmund pedig többek közt Anglia és a királyok védőszentje lett.