Ez az érték megegyezik a 2015-ös év negyedéves átlagával (8 milliárd forint), de magasabb, mint az 2016 első negyedévében befektetett összeg (3,8 milliárd forint). Ezt az időszakot – a befektetési időszak lezárulta miatt – egyértelműen a Jeremie-alapok dominálták. A18 aktív befektető alapból 14 Jeremie helyezett ki forrást a vizsgált időszakban. Az átlagbefektetés összege 151 millió forint volt.
A kockázati- és magántőke-befektetések a második negyedévben:
- megvalósult kockázati tőke tranzakciók száma: 56,
- megvalósult magántőke tranzakciók száma: 3,
- exitek száma: 3,
- befektetést végrehajtott kockázati tőke alapkezelő száma: 18,
- befektetések (magán-es kockázati tőke) összértéke: 7,9 milliárd forint.
A befektetők az előző negyedévekhez hasonlóan 78%-ban startup fázisban lévő cégekbe fektettek (37 társaság). 25 cég részesült minimum 100 millió forintban, míg az átlag befektetett összeg 151 millió forint volt.
Összehasonlításképpen: az első negyedévben 26 cég kapott 13 befektetőtől mindösszesen 3,8 milliárd forintot. Akkor az átlag befektetett összeg 154 millió forint volt.
A 18 aktív alapkezelő közül kettő több mint egymilliárd forintot fektetett be ebben a negyedévben. Hasonlóan az elmúlt időszakhoz, most is sok befektető volt aktív, a három legnagyobb tranzakció a befektetések összegének 46 százalékát tette ki. A teljes befektetett összeg 54 százaléka első körös befektetés volt (2015-ben ez 90 százalékot tett ki), a fennmaradó 46% pótlólagos forrásként érkezett a cégekhez.
A második negyedévben az összes tőkebefektetés 63 százaléka irányult az üzleti és ipari szolgáltatások, valamint az IT és elektronika szektorba, és ezekbe az iparágakba egyenként, több mint 1 milliárd forint tőke jutott. Szinte mindegyik szektorba több pénzt került, mint az előző vagy esetenként 2015. utolsó negyedévében. A legnagyobb, ez idáig rekordösszegű befektetést az IT és elektronika vállalatok könyvelhették el.
„Ezek a folyamatok nagyjából előre láthatóak voltak, különös tekintettel a Jeremie-alapkezelők kiemelkedő aktivitására, hiszen számukra 2016. május 31-vel zárult az aktív befektetési időszak” – mondta Ferke János, a Docler Investment befektetési menedzsere, a HVCA elnökségi tagja. Hozzátette, hogy a következő időszakokban sok hazai alapnál a portfóliókezelésen lesz a fő hangsúly, amely megfigyelhető lesz a statisztikákban is.
„A forráskihelyezésnek megvan a maga dinamikája, amelyben fontos tényező a hazai piacot jellemző zárt végű alapok aktuális életciklusa, amelyek egy részénél (Jeremie-program) innentől kezdve nincs több kihelyezhető forrás. Az élet azonban nem áll meg, az alapkezelők a kiszállásokat, illetve a következő körös tőkebevonásokat készítik elő. Az esetleges új programokkal még nem számolva a Jeremie-alapok egyre inkább eladói oldalon jelennek meg, míg az új befektetéseknél a más forrásból gazdálkodó alapok tranzakcióit fogjuk látni a közeljövőben. Fundamentálisan továbbra is van igény a portfóliócégek következő körös finanszírozására, hiszen nagymértékű az első körös befektetések aránya a bevételt, illetve profitot nem termelő, induló szakaszban lévő startup vállalkozásokba” – részletezte a befektetési menedzser.