Alig néhány száz migráns volt csak Szerbiában és Macedóniában a hét végén, mivel a macedón, a szerb és a horvát hatóságok is jelentősen szigorítottak a beléptetésen a napokban.
Az M1 aktuális csatorna görög-macedón határon tartózkodó tudósítójának beszámolója szerint a macedón hatóságok vasárnap újabb szigorítást vezettek be. Bejelentették, csak azok mehetnek át, akik vagy kifejezetten háború sújtotta, vagy az Iszlám Állam terrorszervezet által felügyelt városokból érkeztek. Így az Idomeniben várakozó mintegy 14 ezer ember közül várhatóan ismét csak néhány százan léphetik át a határt naponta.
A migránsok emellett attól félnek, hogy az Európai Unió és Törökország közötti hétfői brüsszeli csúcs után teljesen lezárulhat a nyugat-balkáni útvonal. A félelemre minden okuk megvan, ugyanis valóban ilyen üzenetek érkeznek az Európai Unióból. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós tagállamok vezetőinek írt meghívólevelében pénteken úgy fogalmazott: véget kell vetni annak a politikának, hogy a migránsútvonalon fekvő országok csak “továbbítják” a bevándorlókat az útvonalon fekvő következő országnak, konszenzusos együttműködésre kell jutni, ezzel a megközelítéssel pedig az EU lezárhatná a nyugat-balkáni útvonalat, amelyen tavaly 880 ezer, az idei év első két hónapjában 128 ezer ember érkezett Európába.
Közben a Vima című görög lap szerint Athén tiltakozó jegyzéket küldött Macedóniának és Szerbiának, amelyben arra figyelmezteti őket, hogy a kétoldalú megállapodásokat veszélyeztetik a migránsválsághoz való hozzáállásukkal, azaz a határok lezárásával, illetve a rendkívül szigorú beléptetési intézkedésekkel.
Macedónia ugyanakkor arra készül, hogy még hatékonyabban ellenőrizze déli határát. Legalábbis erre lehet következtetni abból a listából, amelyet Szkopje néhány napja az európai országok egy részéhez eljuttatott. A szerb sajtóban is ismertetett 12 oldalas dokumentum szerint a macedón hatóságoknak egyebek mellett olyan gépekre van szükségük, amelyekkel tovább építheti és megerősítheti a kerítést Görögországgal közös határán, továbbá építőanyagokra egy 400 fős befogadótábor felállítására. Emellett gumilövedékeket és az azok kilövésére alkalmas fegyvereket, hang- és könnygránátokat, golyóálló mellényeket, hangosbeszélőket és elektromos sokkolót, valamint a gépjárművek fenntartásához és az emberállomány fizetésének kifizetéséhez szükséges pénzügyi támogatást kért a balkáni ország az uniós tagállamoktól.
A macedón hatóságok határellenőrzése egyelőre hatékonynak mutatkozik, Macedóniába a hét végén mindössze néhány száz embert engedtek be, közülük körülbelül 250 vasárnap érkezhet meg a szerb határon fekvő Presevóba. A szerbiai közszolgálati televízió információi szerint ott jelenleg mintegy 600 bevándorló tartózkodik, akiket korábban a horvát hatóságok küldtek vissza Szerbiába, Belgrád pedig egyelőre nem tudta őket visszatoloncolni Macedóniába.