Miközben az adatközponti szolgáltatásokra fordított költések enyhe emelkedése látható, a vállalati igények az alsóbb szintű, tehát úgynevezett kolokációs és hosztingszolgáltatásoktól egyértelműen felfelé csúsznak el a hazai ICT-piacon – olvasható a Computerworld nemrégiben megjelent összeállításában.
A legnagyobb kereslet továbbra is a saját eszközök adatközpontokban való elhelyezésére mutatkozik. Ennek egyik oka a gazdaság erőteljes felgyorsulásában keresendő. Ilyen körülmények között ugyanis jellemzően nincs idő saját adatközpontot létesíteni. Egyre több vállalat – köztük bank – bírálta felül korábbi álláspontját, és választotta a saját adatközpont építése helyett a szolgáltatói modellt – összegezte az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ).
Kolokációtól a felhőig
A cégek tehát jellemzően a kolokációs vagy hosztingszolgáltatással indítanak, majd fokozatosan haladnak felfelé egészen a felhőig. Nem véletlen, hogy a meghatározó adatközponti szolgáltatók mindegyike kínál már webshopból lehívható felhőszolgáltatásokat is, amelyekre azonban – egyelőre legalábbis – mérsékelt a kereslet.
„Noha sokat beszélünk a felhőről, korántsem biztos, hogy mindenki fejében tiszta a kép. Fontos például a virtualizáció és a felhő közti különbségek meghatározása. Felhőszolgáltatás igénybevételekor az ügyfelek saját magukat szolgálják ki egy webes felületen keresztül, és sztenderd, a felhőrendszer által automatikusan generált szolgáltatásokat hívhatnak le. Nincs emberi beavatkozás, a teljes folyamatot szoftverek vezérlik. A felhőt közvetlenül megelőző technológiánál, azaz a virtualizációnál mindez nem így történik, ott elengedhetetlen az emberi közreműködés. Természetesen bőven van még példa a virtualizált megoldásokra, de a felhő terjedése egyértelmű” – összegezte Deliága Ákos, az IVSZ adatközpont és felhő munkacsoportjának vezetője.
Beruházások az ICT-piacon
A hazai adatközponti piac meghatározó szereplőinek többsége bővítést tervez, így az Invitel is. Meghatározó piaci szereplők között az IVSZ azokat a szolgáltatókat említi, amelyek saját – szervertermeket és egyéb fizikai infrastruktúrát tartalmazó – létesítménnyel rendelkeznek.
Az Invitel jelenleg közel 3000 négyzetméter adatközponti kapacitással rendelkezik saját létesítményeiben, kiemelten négy fő adatközpontban. Tapasztalataik szerint jelenleg a szerverhosztingra van a legnagyobb, növekvő kereslet. Az utóbbi időben a vártnál több informatikai, energetika vállalattal, valamint pénzintézettel állapodott meg a társaság az adatközponti szolgáltatásokról, így lassan telítődik a budapesti, jelenleg több száz ügyfelet kiszolgáló négy létesítményük.
A tervek szerint 2016 folyamán több száz négyzetméterrel bővítik az Invitel Kozma utcai DataCenterének kapacitását. Az infokommunikációs szolgáltató számos hazai nagyvállalat mellett közepes és kisvállalkozásoknak is nyújt adatközponti szolgáltatást.