A Die Welt című konzervatív német lap évértékelő elemzésben foglalkozott Magyarországgal hétfői számában. Az Alapjaiban remeg Európa című írásában a szerző, Dirk Schümer kiemelte, hogy az elmúlt évet meghatározta az euróválság, a nacionalizmus megerősödése és a menekültáradat, valamint “a lopakodó orbanizáció érzése”.
Kifejtette, hogy a három, eredetileg egymástól független “válságterület” egyre inkább aláássa az európai együttműködést, és felhajtóerőt biztosít az “Európa-ellenes” erőknek.
Nemrégiben még elképzelhetetlen volt, hogy a francia választók harmada a Nemzeti Frontra szavazzon, a választók körében messze legnépszerűbb politikus a kontinensen pedig ne Angela Merkel kancellár, hanem Orbán Viktor legyen, tette hozzá a szerző.
Dirk Schümer megállapította: a magyar kormányfő az “európai joggal összhangban” cselekedett, amikor egy “magas és erősen védett kerítéssel lezárta a határokat a menekültek előtt”.
Hozzátette: a “fenyegető humanitárius katasztrófát” az osztrák és a német kancellár állította meg a határok megnyitásával, de a menekültválság nyomán kiderült, hogy az EU-s jogrend extrém helyzetben annyit sem ér, mint a papír, amelyre a sok hivatalos nyelven kinyomtatták.
Hangsúlyozta: olyan perspektíva nélkül, amely felmutatja, “milyen előnyöket kínál Európa az erős nemzetállamokkal szemben, nem lesz megállítható a kontinens fenyegető orbanizációja”.