Hosszú Katinka karácsonyi ajándékként egy nevéhez méltó, hosszú és mondhatni Iron-kemény közleményt küldött a a Magyar Úszó Szövetségnek. Ezt tette nekik a fenyőfa alá december 22-én. Benne a kulcsmondat így szól:
Sajnos többszörös tárgyalás, egyeztetés és hivatalos megkeresés után sem sikerült a kéréseimet teljesíteni. Ezen kérések teljesítését a Magyar Úszó Szövetség attól tette függővé, hogy az arcomat és a nevemet adom-e a 2017-es budapesti úszó világbajnokság reklámozásához.
Akárhogy is nézzük, Hosszú konkrétan zsarolással vádolja a szövetség elöljáróit. Nem személy szerint az elnököt vagy a főtitkárt, úgy en block, egy kalap alá vesz mindenkit.
Mégis, ez a két mondat, különösen a második, elgondolkodtató. Shane Tusup amerikai. Ott az eredmény és a pénz beszél. Az USA-ban mindenki, aki fikarcnyi eredményt is fel tud mutatni, amíg lehet, megpróbálja dollárra váltani tehetségét. Egy-egy olyan kaliberű versenyzőnél, mint Hosszú, tarifája van az újságnyilatkozatnak, a televíziós felvételnek, a sporteseményen való fellépésnek, a kezdődobásnak, a reklámkampánynak. Még akkor is, ha a sportága rendezvényéről van szó. Ott így természetes, évszázadok óta így szocializálódnak.
Információnk szerint Hosszú ominózus mondata a szövetség által megrendelt és a Kecskeméti Televízió által készített 2017-es budapesti vizes-vb reklámfilmjére utal. Ezt már Kazanyban is játszották. A szövetség vezetői felkérték a reklámfilmben szereplő sportolókat a feladatra, hogy arcukkal, nevükkel népszerűsítsék a világeseményt. A rendezői elv az volt, hogy Kásás Tamás és a többi sportoló mellett, Hosszú Katinkával és Gyurta Dániellel záródjon a film. Csak Dani szerepel a végén.
Kérdésünkre Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke annyit megerősített, igen, szerették volna, ha Katinka is rajta van, együtt mosolyog Gyurtával, de hogy végül miért nem így alakult, nem volt hajlandó elárulni.
“Ez nem kereskedelmi célú film, talán látszik belőle, a világbajnokságot igyekszünk népszerűsíteni vele. Mindenki, akit felkértünk első szóra részt vett benne. Vízilabdázók, műugrók, műúszók, úszók. Katinka valóban nem vállalta. Ez egy tavaszi, augusztusi történet, soha, sehol nem hozakodtam elő vele. Se én, se munkatársaim. Tudomásul vettük döntését és ettől függetlenül minden téren támogatjuk tovább Katinkát, ahogy a többi válogatott úszót is. Ez a dolgunk” – válaszolta az okokat firtató kérdésünkre Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke.
“A szövetség minden jogos szakmai kérést befogad és lehetőségeinkhez képest teljesítjük is. Példaként megemlíteném, hogy Katinka a technika tökéletes fejlesztéséhez vízalatti kamerarendszert kért. Ilyen nincs sehol az országban, külföldön sem természetes, de a komolyabb úszónemzetek bázisain alap, így az igény teljességgel érthető. Nemcsak Katinkának, minden magyar válogatott úszónak. Ezért a Tüskecsarnok uszodát és az új világbajnoki létesítményt is felszereljük ilyennel. Már zajlik a közbeszerzés, 78 millióba forintba kerül a rendszer. Az a dolgunk, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk a sikerhez vezető úton” – mondott példát a szakmai igényekre az elnök.
Katinka azt írta a közleményében, egyesek, ha szólnak, félhetnek a retorzióktól, én meg épp ösztönöznék mindenkit, hogy tegyék meg szakmai észrevételeiket. Mi, a szövetség soha nem leszünk világelsők, mint úszóink, de igyekszünk segíteni abban, hogy egyre több magyar tehetség váljon azzá
– nyugtatott meg mindenkit Gyárfás.
Mint látjuk, itthon kicsit másképp működik a rendszer, mint Amerikában. Ezért tippünk szerint a gondot Shane Tusup, mint edző-férj-menedzser és a honi szokásjogok közti ellentét okozhatja. Magyarországon úgy természetes – az előrelátóbbaknál még a sportoló és a szövetség közti marketingszerződés is rendelkezik erről -, hogy aki támogatást kap valamelyik állami csatornán keresztül, az sok mindent grátisz vállal, a sportága népszerűsítését kiváltképp.
A magyar sportban úgy szokás, ha Katinka és Shane Tusup – információnk szerint – klubjától, a Vasastól 1,5 millió forint havi juttatást, a MOB-tól 400 ezer forintos Gerevich-ösztöndíjat, Shane 600 ezer forint kiemelt állami edzői juttatást – már akkor is, amikor még nem voltak meg az edzői papírjai – kap, a MÚSZ fizeti az Eb-k, vb-k utazási költségét, a szövetségi edzőtáborokat, az edzéshez elengedhetetlen budapesti vízfelületek költségét – ahogy a többi válogatottnak is – akkor valahol természetes, már-már elvárható lenne egy-egy gesztus.
A pénzügyektől – aki sajnálja tőle, az csinálja utána -, az amerikai és magyar szokásjogoktól, a 2017-es reklámfilmtől, továbbá ettől a közleményügytől eltekintve egyvalami bizton leszögezhető: Hosszú Katinkát mindenki szereti, rajongótábora, ismertsége kenterbe veri a politikusokét vagy akár a szövetség elnökéét is. Piszkosul megdolgozott ezért.
Így talán mindenki számára az lenne a legszerencsésebb, ha a felek megoldást keresve továbbra is a párbeszédben bíznának elsődlegesen.