Pályán kívül

Usain Bolt cipője a somoskői múzeumban

Halálos motorbaleset, Michael Jackson-koncert, cseh sportmenedzser - felettébb kalandos úton jutott el a jamaicai legenda cipője a magyar múzeumba.

Usain Bolt nyolcszoros olimpiai és tizenegyszeres világbajnok atléta futócipőjével gazdagodott a salgótarján-somoskői cipőmúzeum.

A jamaicai rövidtávfutónak, a 100 és a 200 méteres síkfutás világcsúcstartójának cipőjét Szergej Bubka, Javier Sotomayor vagy Charles Austin cipői mellett láthatják a látogatók.

Orendi Mihály, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke “elképesztő munka eredményének” nevezte, hogy Usain Bolt cipője Salgótarjánba került.

Angyal János, az 1986 és 2010 között rendezett salgótarjáni ugrógálák szervezője, a somoskői Bazalt Panzióban látható múzeum tulajdonosa elmondta: a 2007-ben nyitott múzeumot Gyulai István 2006-ban elhunyt atléta-sportriporterről, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség főtitkáráról nevezték el.

Angyal tavaly októberben Germaine Masonnal, Bolt barátjával vette fel a kapcsolatot. Ő márciusban már azt írta neki, hogy Jamaicában van, és nemsokára küldi a cipőt, de áprilisban motorbalesetben meghalt.

Angyal ezután megkereste Alfonz Juckot, a júniusi ostravai atlétikai verseny menedzserét (a csehországi verseny azon kevesek egyike, amelyen Bolt még indult), és a múzeum rajta keresztül kapta meg a dedikált cipőt.

Ez olyan ékszer, amivel teljessé tettük a gyűjteményt. Bolt cipője a gyűjtemény koronaékszere – fogalmazott Angyal János.

A Salgótarján somoskői városrészében lévő cipőmúzeum története 1996-ban kezdődött, amikor Charles Austin volt az ugrógála sztárvendége. Az atléta a repülőgépen olvasta, hogy Budapesten koncertezik Michael Jackson, akit ő még nem látott élőben. Gyors szervezés és a koncert után Austin aláíratta a Salgótarjánból vitt pólót az énekes sztárral (a póló is látható Somoskőn), majd a másnapi, megnyert verseny után köszönetképpen a dedikált cipőjét adta oda Angyal Jánosnak.

A gyűjteményben ott van azóta Szergej Bubka, 35-szörös rúdugró világcsúcstartó, Javier Sotomayor világ- és olimpiai bajnok magasugró (ő 2001-ben Somoskőn búcsúzott pályafutásától), Jelena Iszinbajeva rúdugró és Stefka Kosztadinova magasugró világcsúcstartó, Blanka Vasic világbajnok, Stefan Holm és Charles Austin olimpiai bajnok magasugró cipője is.

A világbajnoki ezüstérmes kubai magasugró, Victor Moya cipője mellett a rúdugró Makszim Taraszov és a magasugró Ivan Ukhov, a magyar magasugrók közül pedig Győrffy Dóra és Mátay Andrea cipői látható a múzeumban.

2010 óta semmi

A salgótarjáni ugrógálát 2010-ben rendezték meg legutóbb, az volt a 23. verseny. A gálákon öt földrész 37 országának versenyzői vettek részt, a múzeumban látható cipők gazdái több mint 65 felnőtt világrekordot állítottak fel, 15 világbajnokságot és 10 olimpiai bajnoki címet nyertek. Orendi Mihály a szerdai sajtótájékoztatón kifejtette: hiányzik az ugrógála, amely egyedülálló kezdeményezés volt, érthetetlen, hogy évek óta nem kap támogatást.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik