Magyar válogatott: 25 éve a legjobb szereplés

Labdarúgó-válogatottunk harmadik lett az Eb-selejtezőcsoportjában. 63 százalékos mérlege a legjobb mutató az elmúlt 25 évben.

A magyar nemzeti csapat legutóbb az 1986-os világbajnokságra tudta kvalifikálni magát, azóta az Európa-bajnokságok és a világbajnokságok is nélkülünk zajlanak. Egyedül az 1996-os atlantai olimpiai szereplés, valamint Puhl Sándor, Vágner László és Kassai Viktor játékvezetők munkája miatt kerültünk bele a nemzetközi elitbe.

1986 óta hat vb-t és hat Eb-t rendeztek. Megnéztük, valóban kell-e bizakodnunk a mostani 63 százalékos mérleg miatt (az Eb-selejtezők alatt 6 győzelem, 1 döntetlen és 3 vereség).

A világbajnokságok

1990: Spanyolország, Írország, Észak-Írország és Málta volt ellenfelünk a selejtezősorozatban, a csoportban végül a harmadik helyig jutottunk, Goikoetxeáék mentek Olaszországba. Az észak-íreket kétszer megvertük, a spanyolokkal egy 2-2-es döntetlent értünk el, de Máltát egyszer sem tudtuk legyőzni.

A mérleg – 1990
3. Magyarország 8 2/4/2 8-12 8 pont (33,33%)

Pintér Attila gólja a spanyolok ellen 1989-ből:

1994: Az első amerikai világbajnokságra kijutás esélyét nagyon hamar elvesztettük, mert első kvalifikációs mérkőzésünkön kikaptunk Budapesten Izlandtól (1-2), és hiába játszottunk Athénban 0-0-t, idehaza a görögöktől is vereséget szenvedtünk.

Az oroszokkal és a luxemburgiakkal alkotott csoportban szégyenszemre negyedikek lettünk.

A mérleg – 1994
4. Magyarország 8 2/1/5 6-11 5 pont (20,83%)

1998:
Ebben a selejtezősorozatban voltunk a legközelebb a világbajnoki részvételhez. A sokat emlegetett finn védőknek köszönhetjük ezt, hiszen Csank János együttese az utolsó körben elért 1-1-es helsinki döntetlennel vívta ki a pótselejtezős részvételt a norvégok mögött, a finnek, a svájciak és az azeriek előtt.

Aztán ott 1-7 és 0-5 a jugók ellen…

Az 1-7 az Üllői úton:

A mérleg – 1998
2. Magyarország 8 3/3/2 10-8 12 pont (50%)

2002:
Bármennyire is egzotikus Japán és Dél-Korea, onnan is hiányoztunk. Az olaszokkal még 2-2-t játszottunk az első mérkőzésen, ki ne emlékezne Inzaghi és Horváth Feri duplájára.

Litvániát is 6-1-re vertük idegenben (szegény Fehér Miki is betalált), csakhogy jött egy 1-1 itthon a baltiakkal, dupla vereség a románoktól és Grúziában. A negyedik helyen végeztünk Gellei Imrével.

A mérleg – 2002
4. Magyarország 8 2/2/4 12-10 8 pont (33,33%)

2006:
Bántóan alakult a sorozat, hiszen a horvátok, a svédek és a bolgárok is megelőztek minket, egyedül Izland és Málta végzett mögöttünk, ellenük sikerült négy győzelmünket begyűjtenünk. Se több, se kevesebb…

A mérleg – 2006
4. Magyarország 10 4/2/4 13-14 14 pont (46,66%)

2010: Erwin Koeman
sem tudott csodát tenni, a mieink a dánok, a portugálok és a svédek mögött a negyedik helyen végeztek a csoportban. A dánok elleni 0-0 után jól játszottunk Svédországban, de kikaptunk.

Albániát és Máltát oda-vissza vertük, de aztán jött Ibrahimovic és a 94. perc…

A mérleg – 2010
4. Magyarország 10 5/1/4 10-8 16 pont (53,3%)

Az Európa-bajnokságok

1988: Akár fel is menthetjük magunkat a kvalifikáció hiánya alól, hiszen a későbbi aranyérmes Hollandia végzett az első helyen a selejtező-csoportunkban.

Azt is el kell azonban mondani, hogy a görögök is megelőztek minket, mi csak a lengyeleket és Ciprust tudtuk magunk mögött.

A mérleg – 1988
3. Magyarország 8 4/-/4 13-11 8 pont (33,33%)

Vincze Pilu gólja Észak-Írország ellen:

1992: A dánok legendás meneteléséről szólt ez az Eb, az északiak a délszláv háború miatt távolmaradó jugoszlávok helyére ugrottak be, és meg is nyerték az Európa-bajnokságot.

Valljuk be, pokoli erős csoportba kerültünk a selejtezők során, és a realitásokat nézve nem volt esélyünk a továbblépésre. Az élen a Szovjetunió végzett Olaszország és Norvégia előtt. Azért Ciprust kétszer megvertük…

A mérleg – 1992
4. Magyarország 8 2/4/2 10-9 8 pont (33,33%)

1996:
Angliában, a sportág őshazájában találkoztak a legjobbak, naná, hogy mi nem voltunk ott. Pedig Mészöly Kálmán együttese kétszer is győzelmet engedett ki a kezéből a svájciak és a török elleni hazai meccsen.

Még a svédek is előttünk végeztek (már akkor mumusaink voltak), Izlandot előztük.

Illés Béla góljával még 2-0 a svájciak ellen:

A mérleg – 1996
4. Magyarország 8 2/2/4 7-13 8 pont (33,33%)

2000:
A franciák világbajnokként érkeztek Belgiumba és Hollandiába, aztán Európa-bajnoki címmel távoztak. Azt nem tudjuk, a magyar válogatott akkori tagjai közül elmentek-e a Benelux-államokba valamelyik mérkőzésre, de hogy kollektíve ismét nem sikerült, az biztos.

Románia, Portugália és Szlovákia mögött a szokásos negyedik hely, Azerbajdzsán és Liechtenstein mögöttünk, de utóbbiakkal azért egy 0-0 becsúszott szegény Bicskei Bertalannal.

A mérleg – 2000
4. Magyarország 10 3/3/4 14-10 12 pont (40%)

2004:
Lett nagy búslakodás, merthogy Lettország végzett pótselejtezős pozícióban – természetesen Svédország mögött. A lengyeleket sem tudtuk megcsípni, maradt San Marino „lealázása”.

A mérleg – 2004
4. Magyarország 8 3/2/3 15-9 11 pont (45,83%)

2008:
Az elmúlt 25 év talán legmegalázóbb eredménye ebben a sorozatban érte a mieinket, hiszen 2-1-re sikerült kikapni Málta együttesétől. Mellesleg abból a csapatból Király, Juhász, Vanczák, Gera, Szabics és Czvitkovics is ott van a magyar válogatott jelenlegi keretében.

Bozsik Péter válogatottja a 6. helyen végzett a hétfős csoportban, Görögország, Törökország, Norvégia, Bosznia, Moldova is megelőzte, egyedül Málta maradt mögöttünk.

A mérleg – 2008
6. Magyarország 12 4/-/8 11-22 11 pont (30,55%)

2012: A magyar csapat hosszú idő után szinte az utolsó fordulóig versenyben volt a továbbjutó, pótselejtezőt érő pozícióért. A kötelező győzelmeket begyűjtöttük, és a svédek hazai legyőzése is emeli a rangját a megszerzett 19 pontnak.

A magyar-svéd mérkőzés örök emlék marad:

A bravúr elmaradt, de 19 pontnál többet csak négy csoportban ért el a második helyezett. A mieink az elmúlt 25 év legjobb eredményét érték el, már ami a százalékos arányt illeti – nem a játékra és a sportág körülményeire gondoltunk. Legyen ez egy kiinduló alap a jövőre nézvést.

A mérleg – 2012
3. Magyarország 10 6 1 3 22-14 19 pont (63,33%)

Mellesleg a magyar csapat az 1988-as Eb-re kvalifikáló sorozat óta egyetlen menetelés során sem szerzett 22 gólt. A legtöbb a 2004-es Eb-selejtezősorozatban esett a mieink részéről, szám szerint 15.