Budapest, 2010. szeptember 11.
Az elsõ helyen végzett Boronkay Péter kecskeméti sportoló beérkezik a célba a parasportolók egyik kategóriájában a budapesti triatlon-világbajnokságon.
MTI Fotó: Földi Imre

Paralimpia: a triatlonista Boronkay Péter a kilencedik lett

2016. 09. 10. 18:34

Boronkay Péter a kilencedik helyen ért célba a férfi triatlonosok PT4-es kategóriájának szombati versenyében a riói paralimpián. A sportág most debütált a parasportolók legnagyobb viadalán.

A 35 éves kecskeméti triatlonosnak az volt a célja, hogy a kvalifikációs helyénél, a 11.-nél előrébb lépjen a versenyben, amely során 750 méter úszott, 20 kilométert kerékpározott és 5 kilométert futott a 11 induló.

A kulisszákra és körülményekre nem lehetett panasz, a viadalt a Copacabana Erőd tövében, a világhírű strandon bonyolították le, a rajtnál a levegő hőmérséklete 25, míg a vízé 21,2 Celsius fokos volt.

Az óceánból a brit George Peasgood jött ki először, a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok Boronkay 2:33 perces hátránnyal, a nyolcadik helyen követte. A kerékpározás első körében aztán a magyart technikai probléma hátráltatta – leesett a lánca -, így visszaesett a tizedik helyre. A verseny hátralévő részében japán riválisával vívott nagy versenyt, akivel gyakorlatilag együtt kezdte meg a futást. Az utolsó szakasz első köre után mintegy 100 méteres előnyre tett szert a magyar triatlonos, s ezt a végéig növelni is tudta, ráadásul az utolsó métereken a brit David Hillt is utolérte, így 1:08:38 órás idővel kilencedikként haladt át a célvonalon. A győzelem a német Martin Schulzé lett 1:02:37 órával.

Maximálisan elégedett vagyok, bár kicsit fáj a szívem. Majdnem feladtam a versenyt, mert a kerékpározás első körében leesett a láncom, és mivel a szabályok szerint külső segítséget nem lehet igénybe venni, másfél kézzel pedig nem egyszerű felrakni egy láncot, egy-másfél percet elbuktam ezen a dolgon

– nyilatkozott a befutót követően az MTI-nek a csonka bal karral született magyar versenyző.

Így nem sikerült a pontszerzés, de elmondhatom, hogy maximálisan kihajtottam magam. Az utolsó körben az utolsó helyen tekertem, akkor mondhattam volna, hogy jó nekem ez a 11. hely, de nem adtam fel. Tudtam, hogy a japánnál jobban futok, és a befutó előtt nem sokkal, az utolsó 30 méteren a britet is sikerült megelőznöm.

Hozzátette: az első tízben akart végezni, ez sikerült, s ha nincs a technikai probléma, még a pontszerzés is összejöhetett volna.

Boronkay kiemelte, hogy a hangulat nagyszerű volt a versenyen, a part mentén hatalmas tömeg buzdította őket.

Bár a piros-fehér-zöld mezemre sokan bekiabálták, hogy go Italy, hajrá Olaszország, én ezt magamra vettem