Nagyvilág

Több mint 600 főt menekített ki az ENSZ Kongóban

Hatszázharminhét embert - ENSZ-alkalmazottakat, követségi dolgozókat, iskolásokat és sebesült polgári személyeket - menekítettek ki az ENSZ békefenntartói a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosának erőszak dúlta negyedéből a kéksisakosok által őrzött épületekbe csütörtökön - közölte Didier Rancher, az ENSZ-haderő (MONUC) szóvivője.

Kinshasában – öt hónappal a választások után – fegyveres összecsapás bontakozott ki a kormánykatonák és a vesztes elnökjelölthöz, Jean-Pierre Bembához hű erők között, amelynek legkevesebb két halálos áldozata és több sebesültje volt. Déltől az éjszaka beálltáig puskaropogás és rakétagránátok becsapódása hallatszott a főváros északi negyedéből, ahol Bemba rezidenciája található.

Bemba, aki 2003 és 2006 között az ideiglenes kormány alelnöke volt, biztonsági okokra hivatkozva mindeddig nem volt hajlandó beolvasztani a reguláris hadseregbe a személyes védelmét szolgáló biztonsági erőket. A volt alelnök az ENSZ által működtetett Okapi rádióban kora este “tűzszünetre” szólította fel a feleket. A felhívást követően gyengült, majd véget ért a tűzpárbaj.

Toussaint Tshilombo Send kormányszóvivő a közszolgálati televízióban azzal vádolta meg a volt alelnököt, hogy megszegte a választások után tett ígéretét, miszerint nem alkalmaz erőszakot.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban (volt Zaire) tavaly októberben tartották az évtizedek óta első szabad elnökválasztást, amely mérföldkőnek számított a négymillió áldozatot követelő, 1998-2003-as háborút követő békefolyamatban. A választáson Joseph Kabila elnök – a néhai lázadóvezér, Laurent Kabila fia – legyőzte kihívóját, Jean-Pierre Bembát, aki a legfelsőbb bíróság érvényes döntéséig csalásra hivatkozva nem volt hajlandó elfogadni a szavazás eredményét. Fegyveres támogatói az utcára vonultak és összecsaptak az elnöki gárda fegyvereseivel: a harcokban több mint kéttucat halálos áldozata volt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik