Pénzügy

MNB: nincs közpénz az MKB-privatizációban

Az MNB felelőssége is, hogy sok a féligazság az MKB Bank eladása kapcsán. Az MNB  május végén, június elején szeretett volna a dealről kommunikálni – mondta el önkritikusan Nagy Márton, az MNB alelnöke egy háttérbeszélgetésen a Napi.hu tudósításában.

Többek között elhangzott:

  • Ha állami pénz lenne a vevőkörben, az EU is vizsgálódna tiltott állami támogatás miatt. A konzorcium összes tagja a napokban nyilatkozott arról, hogy nincs és nem is lesz állami vagy MNB-s alapítványi forrás vagy más közpénz az ügylet során.
  • Arról nincs előre aláírt papír, hogy az MKB-t megvásárló alapokat pontosan hogyan töltik majd fel a vételár megfizetéséhez szükséges összeggel.
  • A JPMorgan által segített pályázati folyamatban volt arra is lehetőség, hogy olyan pályázó is nyerjen, amelyik csak a folyamat során alapít céget, amely a vásárlást megvalósítja – ilyen cégalapításra március 31-ig volt lehetőség. Ennek minden fél eleget is tett.
  • A szanálási folyamat során úgy kell egy bankot szanálni, hogy nem lehet közpénzt beletenni. Ez úgy valósul meg, hogy a Szanálási Alapba befizető magyarországi bankok (az alap általa tulajdonolt MSZVK révén) a 32 milliárdjukat visszakapják a vételárból befolyó 37 milliárd forint révén.
  • Közgazdaságilag az MKB Bank privatizációja már akkor megvalósult, amikor a tulajdonjog az államtól az MSZVK-hoz 1 forintért elkerült.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik