Élet-Stílus

Tudósok rájöttek: ezért csíkosak a zebrák

Zebra2 (zebracsikó, zebra, állatkert, )
Zebra2 (zebracsikó, zebra, állatkert, )

Számos elmélet látott már napvilágot arra vonatkozóan, miért csíkosak a zebrák. A legutolsó szerint azért, hogy elijesszék az élősködő legyeket, írja a Guardian.

Egyesek szerint a zebra csíkos kabátja csupán isten művészi képességének lenyomata, de születtek ennél tudományosabb magyarázatok is a témában, igaz, minden kétséget kizáró indoklás egy sem. Az egyik elmélet szerint a rejtőzködést segíti elő, ugyanis ezek az állatok a legnagyobb veszélynek szürkületkor vannak kitéve. Mivel a fekete-fehér távolról szürkének hat, könnyebben bele tudnak olvadni a környezetükbe.  Utóbbit maga Charles Darwin elvetette, aki szerint a párzásban kap szerepet a külső. De egyfajta zoológiai vonalkódként is funkcionálhat, és segíthet az állatoknak egymás megkülönböztetésében.

A mostanában felkapott elmélet szerint nem is önmagáért csíkos a zebra, hanem a cecelégy kedvéért. Illetve pont azért, hogy elűzze. Kutatók megfigyelték, hogy

minél több egy területen a cecelégy, annál csíkosabbak a zebrák. Az okfejtés, miszerint a cecelégynek nem tetszenek a csíkok, már legalább nyolcvan éves, mostanában azonban a Kaliforniai Egyetem kutatói egyre több hitelt adnak ennek. A csípést okozó rovaroknak ugyanis állítólag jobban fekszik, ha csupa fekete vagy csupa fehér a “leszállópálya”.

A nagyszerű elmélethez már csak a cecelégy és egyéb vérszívó rovarok látásának a még szélesebb feltérképezése kell, ami még inkább megmagyarázhatná, miért tartják riasztónak a fekete-fehér csíkokat. Ehhez azonban még további kísérletek kellenek. Addig tovább találgathatunk.

 

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik