Amerikai és finn győzelem

Amerikai és finn győzelem született a középdöntőben: a tengerentúliak bedarálták a franciákat, a finnek kiegyensúlyozott találkozón, hosszabbítás után múlták felül a szlovákokat.

A franciák elleni találkozón az amerikaiak igyekeztek minél hamarabb lezárni a kontót – a soron következő, oroszok elleni derbire koncentráló csillagsávos legénység viszonylag gyorsan, szűk félóra alatt négygólos előnyt kovácsolt, s onnantól már inkább az eredmény tartására törekedett.

Az első játékrészben két emberelőnyös helyzet után az amerikaiak már kényelmes szituációba kerültek, áthúzva ezzel a francia kapitány, David Henderson terveit.
„Úgy készültünk, hogy minél tovább szorossá tegyük a találkozót, várva a lehetőségekre. Sajnos, csak 4-0 után kerültünk partiba. Nem gondoltuk, hogy már az első játékrészben több alkalommal emberhátrányba kerülünk – az amerikaiak gyorsabbak, fordulékonyabbak és technikásabbak mint a mieink, sajnos, a jó rajtjuk meghiúsította a számításainkat.”

Lhenry hiába remekelt a kapuban, hamar összejött a 0-4 (MTI/EPA)

A finn-szlovák találkozó már lényegesen kiegyensúlyozottabbra sikerült. Az eddig az elvárások alatt teljesítő szlovák csapat ugyanis felszívta magát a találkozóra, és alaposan megszorongatta a többre tartott északiakat.

Sami Kapanen emberhátrányos gólja – Immonen csücsült a padon – után jobbára a szlovákok akarata érvényesült. Hossáék eleinte nagyon ügyeltek arra, hogy minél kevesebbszer kerüljenek emberhátrányba, a kanadaiak ellen ugyanis ez lett a vesztük.

A második harmad elején a Handzus lövése utáni kipattanót a kapuba pöccintő Bartecko egyenlített, s akár a fordítás is sikerülhetett volna, ha a támadók jobban figyelnek – ami még fontosabb, a védőik kikapcsolták a finnek legfélelmetesebb sorát, a Hagman-Mietinnen-Niko Kapanen triótól az első negyven percben mindössze egy kapura lövésre tellett.

A mérkőzésen végül csak hosszabbításban született döntés, ám a finnek javára. A 64. percben Sami Kapanen második gólját is megszerezte, ezzel a finnek tartják a lépést a listavezető kanadaiakkal.

Sami Kapanen duplája döntött a szlovákok ellen (MTI/EPA)

Sami Kapanen (b) duplája döntött a szlovákok ellen (MTI/EPA)

„Láttam, hogy az egyik finn játékos mögém kerül, s nem sokkal később a kapuba helyezett. Azt hittem, valaki leütközi, nem így történt, így összességében egy elég könnyű gólt szereztek” – vallotta be Jaroslav Halak, a szlovákok kapusa.

A következő körben a finnek a masszív fehéroroszokkal, a szlovákok a kanadaiak által elpáholt csehekkel találkoznak.

Középdöntő, 1. forduló:

e csoport, bern

Egyesült Államok-Franciaország 6-2 (2-0, 3-2, 1-0)
Gól: Okposo (5.), Backes (11.), Shannon (25.), Ballard (28.), O’Sullivan (31.), Johnson (50.), illetve Treille (30.), Bellemare (32.)
Lövések: 41, illetve 16
Kiállítások: 10 perc, illetve 39

Az állás:
1. Oroszország 8 pont/3 mérkőzés (17-9), 2. Egyesült Államok 7/3 (15-10), 3. Lettország 4/3 (7-7), 4. Svédország 4/3 (13-14), 5. Svájc 4/3 (4-6), 6. Franciaország 0/3 (4-14)

f csoport, zürich-kloten

Finnország-Szlovákia 2-1
(1-0, 0-1, 0-0, 1-0), hosszabbítás után
Gól: S. Kapanen (16., 64.), illetve Bartecko (23.)
Lövések: 23, illetve 26
Kiállítások: 14 perc, illetve 10

Az állás:
1.Kanada 9 pont/3 mérkőzés (18-5), 2. Finnország 8/3 (11-4), 3. Fehéroroszország 4/3 (6-9), 4. Csehország 3/3 (9-11), 5. Szlovákia 2/3 (5-11), 6. Norvégia 1/3 (4-13)

egyéni statisztikák

Kanadai táblázat:
1. St. Louis (kanadai) 11 pont (4 gól+7 assziszt), 2. Kovalcsuk (orosz) 9 (3+6), 3. Ni. Kapanen (finn) 8 (5+3), 4. Stamkos 7 (5+2), 5. Spezza (kanadai) 7 (4+3), 6. Weber (kanadai) 7 (4+3),…33. PETERDI 2 (2+0)

Kapusok:
1. Mason (kanadai) 60 védés/61 lövés (98.36%), 2. Mezin (fehérorosz) 91/95 (95.79), 3. Masalskis (lett) 131/138 (94.93), 4. Rinne (finn) 73/77 (94.81), …13. SZUPER 160/178 (89.89%), …17. HETÉNYI 23/26 (88.46%)

Védők:
1. Weber (kanadai) 7 (4+3), 2. Johnson (amerikai) 6 (4+2), 3. Johansson (svéd) 6 (3+3), 4. Liles (amerikai) 6 (1+5),… 27. SILLE Tamás 1 (1+0), …38. KANGYAL, … TOKAJI 1 (0+1)

Bulielhozás:
1. Olvecky (szlovák) 17/7 (70.83%), 2. Lemm (svájci) 15/7 (68.18), 3. Ambuhl (svájci) 11 győztes/6 vesztes (64.71), 2. Koch (osztrák) 58/33 (63.74)