Élet-Stílus

Vívó vb: négy plusz hat érem

A négy éremről szóló elvárást teljesítették a magyar vívók a torinói világbajnokságon, mégis felemás érzésekkel térhettek haza, a várakozáson felüli egyéni szereplés után ugyanis a csapatversenyekben elmaradtak a sikerek.

Egyéniben győzött a párbajtőröző, korábban kétszeres olimpiai bajnok Nagy Tímea, aki ezzel tizennégy éve tartó rossz sorozatot zárt le, ezt megelőzően ugyanis 1992-ben született utoljára magyar diadal egyéni számban világbajnokságon. Ugyanebben a fegyvernemben még egy magyar felállhatott a dobogóra Torinóban, a fiatal Szász Emese harmadik lett. Kiválóan vívott a kardozó Nemcsik Zsolt is, akit csak a szakág zsenije, az orosz Sztanyiszlav Pozdnyakov tudott megállítani a fináléban. Női tőrben Mohamed Aida feledtette a tavalyi gyengébb évét: szívósan küzdve lett harmadik.

Csapatban nem ment

Csapatban viszont nem jött ki a lépés: az éremszerzés kapujába csak a férfi párbajtőrözők és kardozók jutottak el, de egyik alakulat sem tudott élni a lehetőséggel. A negyeddöntőben mindkét válogatott nagy hátrányból fordítva nyert az olaszok ellen, az elődöntőben viszont egyformán kikaptak a franciáktól. Ezzel a biztos éremszerzés lehetősége elúszott, a folytatásban pedig újabb vereség következett – az ukránoktól, illetve az oroszoktól -, így maradt a negyedik hely. A női párbajtőrözők már a negyeddöntőben kikaptak, akárcsak a női kardozók és a női tőrözők. Végül az ötödik, a hatodik, illetve a nyolcadik helyen végeztek. A férfi tőr együttes tizenötödik lett.

Kulcsár Győző, a párbajtőrözők szövetségi kapitánya az MTI-nek adott értékelésében többek között arról beszélt, hogy a férfi csapat tagjai már nem fiatalok, nagyon nehéz őket alakítani, ráadásul otthon nincsenek is nekik komoly riválisaik, akik ellen kiélezett csatákra kényszerülnének. Ezzel együtt jó eredményekre képesek, de csak akkor, ha rendkívül fegyelmezettek. A női válogatott tagjainak egyéni szereplését dicsérte, a csapatprodukcióval viszont nem volt elégedett a kapitány, úgy vélte, a lányok túlságosan könnyen adták meg magukat a kínaiaknak a negyeddöntőben.

Elvárásoknak megfelelve

Bernát Zoltán, a tőrözők szakvezetője elsősorban a női csapattól várt jobb szereplést, ugyanakkor amiatt panaszkodott, hogy év közben a szakmai munka mellett a pénzszerzésre is figyelmet kellett fordítania. A fegyvernem férfi versenyzőivel elégedett volt, mint mondta, a szakág jelenlegi hazai helyzetében – a többiekénél lényegesen kevesebb lehetőséggel – kihozták magukból a maximumot.

Nébald György, a kardozók kapitánya szerint a fegyvernem képviselői összességében úgy szerepeltek, ahogy azt nagyjából várni lehetett. “Egyéniben Nemcsik döntős volt, a férfi csapat pedig a tavalyi tizedik helyet kiváltotta egy negyedikkel. A lányok is azt hozták, amire számítani lehetett. Egyéniben Csaba Edinának volt a legjobb ága, de a nyolcas döntőt a realitásokat figyelembe véve már nem várjuk el senkitől”.

Az épek versenyével együtt rendezték Torinóban a kerekesszékesekét is, ami világpremiernek számított. Előzetesen Beliczay Sándor szövetségi kapitány úgy fogalmazott, több számban is komoly esély van az éremszerzésre, s ez be is igazolódott, hat versenyben kerültek az első három közé a magyarok. Egyéniben, a “B” kategóriában Szekeres Pál tőrben második, kardban harmadik lett, a hasonló sérültségi fokúak küzdelmében, női tőrben Dani Gyöngyi bronz-, míg “A” kategóriában, női párbajtőrben Juhász Veronika szintén bronzérmet szerzett. Ehhez jött még a női tőr, illetve párbajtőr csapat harmadik helye.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik