Élet-Stílus

Ismeretlen Archimedes-írásokra bukkantak

Egy különleges eljárással Archimedes ismeretlen munkái váltak olvashatóvá. Az újraírt pergamen alsó rétegeiből az ókori tudós három írását bányászták elő röntgensugarak és fluoreszcencia segítségével.

Ha palimpszesztekről van szó, akkor előbb-utóbb nagy valószínűséggel a különleges modern technológiákról is szó kell, hogy essék: az újrahasznosított pergameneknél ugyanis valóban csak igen egyedi eljárásokkal válhatnak olvashatóvá azok az ókori szövegek, amelyeket a középkor folyamán egyszerű módszerekkel eltüntettek, és amelyek fölé aztán más szövegeket másoltak a kolostorokban. Az újrahasznosított írófelületet ráadásul sokszor nem is egyszer, hanem többször is felhasználták, esetleg több kézen is átfutott, mígnem elnyerte ránk hagyományozott formáját.

Újraírt pergamenen Archimedes szövegei

Nem volt ez másként a mostani esetben sem: Archimedes olvashatóvá tett szövegei ugyanis egy olyan pergamen alsó rétegeiben rejtőztek, amelyet a 13. században, Jeruzsálemben egy szerzetes hasznosított újra: Johannes Myronas ortodox keresztény imádságokkal írta tele a pergament. A szerzetes az imádságok leírásához azonban egy, már a 10. században teleírt felületet használt fel, sajátos módszerrel tüntetvén el róla a zavaró szövegeket: habkő és citromlé segítségével halványította el teljesen a régi írást, félbevágta a pergament és megfordította az oldalakat.

Mindezeknek köszönhetően egészen mostanáig teljesen olvashatatlanok maradtak azok a szövegek, amelyeket eredetileg még a 10. században másolt a tiszta pergamenlapra egy ismeretlen írástudó. Ráadásul a pergamenlap további sorsa sem könnyítette meg a kíváncsi kutatók dolgát: a 20. század elején egy párizsi műkincshamisító aranyozott festményekkel látta el a lapokat, hogy azok még értékesebbek legyenek a vásárlók szemében. 1998-ban aztán nem csekély értéken, közel 2 millió dollárért vásárolta meg egy gyűjtő, hogy nemsokára aztán kikölcsönözze azt a baltimore-i Walters Art Museum részére.

Nyolc éve próbálkoznak

Az amerikai múzeumban rögtön neki is láttak a pergamen vizsgálatának, de közel nyolc évet vett igénybe, míg végül eredményt tudtak felmutatni. Hogy hozzáférhessenek a régi szövegekhez, próbálkoztak optikai és digitális módszerekkel is, de mostanáig eredménytelenül kísérleteztek. Végül a röntgensugár fluoreszcencia segített: a röntgensugarakat előbb szinkrotronná alakították át egy részecskegyorsító segítségével, amely aztán így már egymilliószor intenzívebb is lehet, mint például az orvosi praxisban használt röntgen.

Uwe Bergmann, a Stanford Synchrotron Radiation Laboratory munkatársa a BBC News-nak nyilatkozva elmondta: amikor az átalakított röntgensugarak elérik a pergamenbe ivódott tintát, akkor a tintával bevont részek egyszerűen elkezdenek izzani. Az izzó szövegtestet aztán megjelenítik egy számítógép képernyőjén, és az eddig elfedett szöveg immáron szinte teljesen olvashatóvá válik. A különleges technika egy dolognak köszönhetően működik: a tinta tartalmaz csekély mennyiségű vasat is, ami lehetővé teszi, hogy a röntgensugarak segítségével izzóvá változzon a szöveg. A módszert egyébként sikeresen alkalmazták már a biológiai és geológiai kutatásokban is, sőt, tavaly az amerikai Cornell Egyetem kutatói már egy több mint kétezer éves, kőbe vésett szöveget is olvashatóvá tettek vele.

Fax a Krisztus előtti harmadik századból

„Olyan érzés ez, mintha egy faxot kapnánk hirtelen a Kr.e. 3. századból” – teszi hozzá a Will Noel a Walter Art Museum kurátora. „Nincs nagyszerűbb érzés, mint újraolvasni a nyugati civilizáció egyik legnagyobb koponyájának eddig olvashatatlannak hitt műveit. Az pedig, hogy egy palimpszeszten három értékes szöveg is legyen, rendkívül ritka,” – lelkendezett Noel az eredmény kapcsán.

Jelen esetben ugyanis Archimedes három fontos munkáját sikerült megtalálni: a legérdekesebbnek közülük az Úszó testekről szóló értekezés tűnik, annak ellenére, hogy ennek a szövegnek a latin variánsa már korábban is ismert volt.

A most olvasható vált szöveg azonban görögül íródott, és az első összevetések azt mutatják, jelentős különbségek vannak a két szöveg között. Uwe Bergmann szerint ez a szöveg Archimedes munkájának lényegét érinti. Az, hogy a kádban ücsörgő Archimedes „heurékát” kiáltva döbbent rá, miként mérhető a szabálytalan testek térfogata, talán inkább csak mítosz, ám az Úszó testekről szóló értekezés valóban akkora teljesítmény, ami miatt az izgatott matematikus igazán utcára szaladhatott meztelenül.

A pergamenlapon lévő másik két szöveg korábban teljesen hozzáférhetetlen volt a tudósok számára: A Mechanikus teorémák módszere és a Stomachion egyetlen ismert másolata került most elő – a kutatók nagy örömére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik