Augusztus 26-án este 27 éves korában elpusztult Buksi, az ország, és valószínűleg a világ legöregebb kutyája, közölték gazdái a Sárréti Pegazus Lovarda és Vendégház Facebook-oldalán.
Az idős állat a nagy meleget már nagyon nehezen viselte, a szíve nagyon legyengült.
Buksi egy sakál-farkas-husky-kertaljai szerű keverék kutya volt. Tavaly kezdtek el róla először cikkezni a magyar sajtóban, amikor kiderült, hogy akár Guinness-rekordot dönthetne, hiszen ha minden okmány és oltási könyv rendben találtatna, ő lehetne a világ legidősebb élő kutyája.
Kádár Gyuláné, az eb gazdája akkor a Sokszínű Vidék érdeklődésére elmondta, sajnos a dokumentumokat sehol sem találja.
Édesapám hozta a házhoz Buksit, ám halála után elkeveredtek oltási könyveim melyek azóta sincsenek meg
– fogalmazott.
Buksi hírére Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia Tanszékének tudományos munkatársa, biológus, etológus vezetésével egy kutatócsoport már több alkalommal látogatott Sárrétudvariba. Kubinyi Enikő kutatási területe ugyanis a szociális tanulás, etorobotika, a farkasok és kutyák szociális viselkedésének összehasonlítása, személyiségkutatás és viselkedésgenetika. A fiatal kutató 2016 június 1-től az ERC Starting Grant vezető kutatója, csoportja kutyák kognitív öregedését kutatja.
Buksi matuzsálemi kora genetikai hátterének, hosszú életének tudományos feltárása céljából vért vettek, és azt a világ egyik legismertebb laboratóriumába, Amerikába küldték teljes körű bevizsgálásra.