Belföld

Egyedülálló ókori kincseket csempészett a kamionos – videó

Az időszámításunk előtti 9-7. századból származó ritkaságok értéke 160-200 millió forint.

A NAV Bács-Kiskun Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai tavaly szeptember 29-én éjszaka az M5-ös autópályán ellenőriztek egy kamiont, amit egy 50 éves török vezetett.

A vezetőfülke átvizsgálásakor egy zacskóban találtak 14 antik, aranynak vélt pénzérmét, az ülés alatt egy rézedényt és további réztárgyakat. A járműben végül összesen 101 különböző alakú, méretű, ábrákkal ellátott, antiknak vélt tárgyat találtak.Az előzetes szakértői vélemény alapján a lefoglalt tárgyak ókori régészeti leletek. A közel-keletről származhatnak – asszír, sumér, perzsa eredetűek –, így feltételezhetően műkincsnek minősülnek.

A kamion 50 éves sofőrjét különösen nagy értékre elkövetett orgazdaság miatt gyanúsítottként kihallgatták, őrizetbe vették, majd a nyomozási bíró elrendelte előzetes letartóztatását. Kiderült, a férfi a lefoglalt tárgyakat Isztambulban vette át, azokat 300 euróért Lengyelországba kellett volna szállítania.

Sehonnan nem hiányoztak

Az ellenőrzéskor kiderült, hogy a régiségek egyetlen nyilvántartásban sem szerepeltek, nem hiányoztak sem múzeumból, sem magángyűjteményből. A kirendelt szakértők szerint a lefoglalt műtárgyak közül az eredeti urartui bronzkincs becsült értéke 80 millió forint, a római aranyérméké közel 4,5 millió forint.

A bronztárgyak az ókori Urartu királyságból – a mai Törökország és Örményország területéről – valók, az időszámításunk előtti 9-7. századból. Egy magas rangú katona sírjából kerülhettek elő a lószerszámok, csengettyűk, tegezek fémborításai, csatok, harci szekér alkatrészei, egy bronzsisak és egy bronzüst, amiből a világon összesen négy darabot találtak eddig a kutatók.

okori-kincs

100 milliós hamisítványok

 

A régiségek között vannak olyan hamisítványok is – pecséthengerek, kőedények, szobrok –, amelyek alkalmasak a megtévesztésre. Eredetiként történő piacra bocsátásuk esetén együttes értékük meghaladhatná a 100 millió forintot. A szakértő véleménye szerint a világon egyedülálló leletegyüttest foglaltak le.

A nyomozás lezárult, az ügy iratait a Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészségnek küldik meg, előterjesztést tettek a lefoglalt tárgyak elkobzására. A leletek a Szépművészeti Múzeumban kerültek megőrzésre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik