Belföld

Baj van az epres joghurtokkal

Leginkábba csak a jelölésükkel volt gond az élelmiszerbiztonsági ellenőrzésükön: nem minden adalékanyagot tüntettek fel vagy kevesebb volt a gyümölcstartalom az előírtnál.

Minden második vizsgált epres joghurtnál hiányosságot talált az élelmiszerbiztonsági hatóság derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közlemnyéből.

Nem egyezett minden adat

Nyáron végezték az epres joghurtok élelmiszerlánc-biztonsági célellenőrzését. Gyakori hibának számított, hogy a jelölésen feltüntetett adatok nem egyeztek a gyártmánylapban vagy a termékspecifikációban foglaltakkal, így nem valósághűen tájékoztatták a fogyasztókat.

Nem pontosan sorolták fel például az összetevőket, egyes adalékanyagok és egyéb összetevők hiányoztak a jelölésről, a tápértékadatok nem egyeztek a gyártmánylapban vagy a termékspecifikációban foglaltakkal, vagy nem az előírás szerint tüntették fel azt – hívta fel a figyelmet a Nébih.

A közlemény szerint előfordult, hogy az előírt, legalább 4 százalékos gyümölcstartalom alatti epret tartalmazó egyes termékeket és az utóhőkezelt termékeket megtévesztő módon nevezték „epres joghurt”-nak. Egy esetben találtak a boltok polcain magyar nyelvű jelölés nélküli termékeket is.

700 ezer is lehet a büntetés

A csak kisebb jelölési hibás termékek előállítóját vagy forgalmazóját a hatóság figyelmezteti. A súlyosabb jelölési hibáknál élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabnak ki, és kötelezik a felelőst a hibák kijavítására. Az élelmiszer-ellenőrzési bírság várható összege összesen mintegy 700 ezer forint – közölte a Nébih.

A tájékoztatás szerint a laboratóriumi ellenőrzés során a Nébih mind a 38 termék zsírtartalmát ellenőrizte, illetve szúrópróbaszerűen vizsgálták a joghurtok tartósítószer, édesítőszer és mesterséges színezék tartalmát is. A jelölésen feltüntetett édesítőszerek mennyisége minden esetben megfelelt az előírt maximális értékeknek, és a termékek mikrobiológiai vizsgálata igazolta, hogy egy termék kivételével minden vizsgált joghurt grammonként az előírt mennyiségben tartalmazta a tejsavbaktériumokat.

Tabletek, száraztészták

Tavaly a tabletekkel, telefonokkal kapcsolatban tettük a legtöbb panaszt a Fogyasztóvédelmi Hivatalnak, gond volt a hibabejelentés idején fel nem vett jegyzőkönyvek, illetve a garanciális javítás elhúzódásával is. Az élelmiszereknél a származási hely beazonosíthatatlansága, illetve az összetevők miatt érkeztek panaszok a hatósághoz. Kiderült, a száraztészták 20%-a “nem mond igazat”. Valamelyik összetevőből kevesebb van benne – volt olyan 8 tojásosnak feltüntetett tészta, amiben csak 3,5 tojás volt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik