Belföld

Államosítanák a Városligetet

Városliget (Városliget)
Városliget (Városliget)

Állami vagyonkezelésbe kerülnének a városligeti ingatlanok 99 évre a terület megújításának és fejlesztésének hatékony megvalósítása érdekében - az erre vonatkozó javaslatot Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, Zugló polgármestere és frakciótársa, Vas Imre nyújtotta be a parlamentnek.

Az indítvány szerint a Városligetben megvalósuló építési beruházások kiemelt állami feladatnak minősülnének. Az államot, a fővárosi önkormányzatot és a zuglói önkormányzatot megillető tulajdoni hányad – mint közfeladat ellátásához szükséges terület – ingyenesen a 100 százalékos állami tulajdonú Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vagyonkezelésébe kerülne. Az egyéb vagyonkezelői jogok, illetve a főváros forgalomszervezési feladatköre változatlan marad.

A vagyonkezelő által épített építmény önálló ingatlanként az állam 100 százalékos tulajdonába kerül, a beruházások közérdekű célú fejlesztésnek minősülnek.

Kíváncsi rá, hogyan újulhat meg Városliget?

A törvényjavaslat kitér arra, hogy a Városligetben kulturális, közösségi szórakoztató, oktatási-nevelési, sport- és szabadidő, hitéleti, turisztikai, vendéglátó, kiskereskedelmi, közlekedési, biztonsági rendeltetésű épületet, valamint parkolót és kerékpártárolót lehet elhelyezni.

Az előterjesztés szerint a Városliget több mint 100 éve országos jelentőségű kulturális és szabadidős helyszín, s kiemelt nemzeti cél és állami feladat a Liget történeti hagyományaihoz szervesen illeszkedő, korszerű fejlesztése. Ezt a célt szolgálja az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttest is magában foglaló Liget Budapest projekt megvalósítása, amelynek előfeltétele a jelenleg osztatlan állami és önkormányzati tulajdon állami vagyonkezelésbe vétele – olvasható a javaslatban. A törvény 2014. január 31-én lépne hatályba.

A parlament önkormányzati és területfejlesztési bizottságának hétfői ülésén Vas Imre leszögezte: konkrét megvalósítási tervek még nincsenek, a beruházás illeszkedik a fejlesztési koncepciókhoz és nem okoz bevételkiesést Zuglónak. Dankó Rita, a Belügyminisztérium településrendezési osztályának vezetője az ülésen jelezte: a tárca egyetért az elképzelésekkel.

A bizottság 18 igen és 5 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik