Belföld

Sztrájkhelyzet a közmédiában

MTVA(960x640).jpg (mtv, mtva,)
MTVA(960x640).jpg (mtv, mtva,)

A közmédia szakszervezetei határozottan akarnak reagálni az újabb elbocsátásokra.

A Népszabadság birtokába került dokumentum szerint Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója a közmédiánál működő Központi Üzemi Tanácsnak írt levelében idén július 23-án rögzítette: “…mint ahogy azt korábbi egyeztetések alkalmával már említette a munkavállaló, 2012-ben további csoportos létszámcsökkentést nem tervez”.

Ehhez képest szerda este az MTVA újabb csoportos leépítést jelentett be az üzemi tanácsnak és a szakszervezeteknek. Az MTVA vezetése ezen az egyeztetésen nem közölte, hogy a televíziós, a rádiós és a hírügynökségi területről hány embert akar elbocsátani. Az azonban elhangzott, hogy 250-260 fő leépítését tervezik.

Amikor az elbocsátásokról írt a Nol.hu, pontosító kérés érkezett az MTVA sajtóirodájától. Ennek az volt a lényege, hogy a közmédia vezetése korábban nem ígérte azt, hogy nem terveznek az idén csoportos leépítést. “Ezzel szemben a valóság az, hogy az MTVA vezérigazgatója a jelzett időintervallumban nem tett semmiféle ígéretet a létszámleépítés kapcsán” – állt a levélben.

A vezérigazgató júliusi és a sajtóiroda csütörtöki levelének ellentmondásai miatt újra az MTVA-hoz fordult a Népszabadság, és azt a választ kapta, hogy bár már most bejelentették a csoportos leépítést, de az érintett dolgozóknak várhatóan a jövő év elején szűnik meg a munkaviszonya, tehát az elbocsátások nem 2012-ben, hanem már 2013-ban történnek meg.

Ez lesz a harmadik csoportos leépítés az összevont közmédiában. 2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert bocsátottak el, így jelenleg 2300-an dolgoznak az MTVA-nál. Egyes belső hírek szerint a mostani leépítés leginkább a hírügynökségi dolgozókat érintheti.

A Népszabadság információi szerint az újabb elbocsátásokra a közmédia egyes szakszervezetei határozottan akarnak reagálni. Az Egyesült Média Szakszervezet a kialakult súlyos helyzetre való tekintettel összefogásra hív fel minden szakszervezetet, és hétfőre egyeztető tárgyalást hívott össze. E szakszervezet szerint a tervezett újabb elbocsátás nemcsak több száz ember megélhetését lehetetleníti el, hanem a közszolgálati feladatok színvonalas ellátását is veszélyezteti. Egyes szakszervezeti vezetők nem zárják ki a sztrájk lehetőségét sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik