Belföld

A méret a lényeg: lábnyom vs. rezsiszámla

December 1-jétől országos verseny indul. Családok bizonyíthatják be játszva, hogy képesek az energián spórolni.

Energiatudatossági kampányt indított a GreenDependent Egyesülete “Kislábnyom” címmel. A program célja, hogy növelje a családok, háztartások energiatudatosságát és energiahatékonyságát, és népszerűsítse a klímabarát, szén-szegény életmódot. A kampány keretében indított versennyel a szervezők arra próbálnak rámutatni: csupán viselkedésünk megváltoztatásával, nagyobb beruházás nélkül is jelentős energiát – ezáltal pénzt – tudunk megtakarítani.

A december 1-jén kezdődő, „kisebb lábnyomon” való életvitelt segítő háztartási versenyben közép-magyarországi (azaz budapesti és pest megyei) háztartások vehetnek részt, a részvétel ingyenes, előzetes tudás nem szükséges hozzá. A négy hónap során a résztvevőknek minden hónap elején le kell olvasniuk és az online karbon-kalkulátorban fel kell jegyezniük fogyasztásaikat (elektromosáram-, gáz-, víz-, illetve gépkocsihasználat, élelmiszerfogyasztás). Emellett három-három feladat megoldására is vállalkoznak a jelentkező háztartások, melyek közül talán a legfontosabb, hogy felmérjék lakhelyük energiahasználatát, és tervet készítsenek arra vonatkozóan, hogyan tudnak viselkedésük megváltoztatásával energiát megtakarítani. A győztes háztartások értékes – természetesen energiatakarékos, környezetbarát – díjakkal lehetnek gazdagabbak: a verseny fődíjaként egy A+ energiaosztályú hűtőszekrényt vihet haza a legökotudatosabb család.

Mit jelent a kislábnyom?
A „Kislábnyom” program nevében használt „lábnyom” szó az ökológiai lábnyomra és annak egyik fő összetevőjére, a karbon-lábnyomra utal.
Az ökológiai lábnyom kiszámítása egy mérési módszer, amely azt adja meg, hogy hektárban mérve mekkora területű földre, vízre és vegetációra van szükségünk. Egyrészt önmagunk fenntartásához; másrészt az életünk során megtermelt hulladékok és kibocsátások, illetve az energiafogyasztásunkból származó, üvegházhatású szén-dioxid elnyeléséhez. Ez utóbbi adat – az energiafogyasztásunkból származó, üvegházhatású szén-dioxid megkötéséhez szükséges terület – a karbon-lábnyom.
Mindkét lábnyomszámítás, az ökológiai és a karbon-lábnyom kiszámítása is, arra ad választ, hogy mennyire vagyunk takarékos, tudatos erőforrás- és energia-felhasználók, mennyire kezeljük fenntarthatóan a Föld által megtermelt ökológiai javakat, tudja-e tartani a lépést a Föld a jelenlegi fogyasztási, kibocsátási tempóval. A rendelkezésre álló terület nagyságának és az emberiség igényeinek ismeretében meg tudjuk mondani, élhető marad-e a bolygó az utánunk jövő generációk számára.
Ha nagyobb a lábnyomunk, azaz az étvágyunk és a fogyasztói kedvünk, mint a rendelkezésre álló erőforrások mennyisége, akkor hamarosan kifogynak a „készletek”, és nélkülöző unokáink valószínűleg háromszor is elátkozzák a nagyszülők dőzsölő korát.

Vadovics Edina, a GreenDependent Egyesület elnöke elmondta, nem csupán az elméleti „oktatás” a kampány célja, de a szervezők egyúttal arra is ügyelnek, hogy a lebonyolítás is csak kis lábnyomot hagyjon, így a projekthez kapcsolódóan az Egyesület minden rendezvény karbon-lábnyomát kiszámolja. Az eddig megtartott hat családi képzés, illetve az első klímakoordinátor-képzés hatásaként összesen 1,6 tonna szén-dioxid-kibocsátás keletkezett, amit 42 darab fa tud semlegesíteni egy év alatt. A kibocsátás kompenzációját a programgazdák őshonos gyümölcsfák ültetésével oldják meg a képzések helyszínéül szolgáló településeken, a résztvevők bevonásával.

Vadovics Kristóf, a GreenDependent Egyesület Kislábnyom programjának vezetője a hazai és nemzetközi tapasztalatokra utalva megjegyezte: „Sajnos tény, hogy az emberiség ökológiai és karbon-lábnyoma nemhogy nem csökken, de továbbra is folyamatosan növekszik. Azt is fontos látnunk ugyanakkor, hogy a magyar lakosság ökológiai és karbon-lábnyoma jelenleg Európában viszonylag alacsonynak számít. A jól-lét fokozására olyan utakat kellene támogatni, amelyek e lábnyomunkat továbbra sem növelik, hanem inkább csökkentik!”

A Kislábnyom programról
A klímaváltozás egész Európában aggodalommal tölti el az embereket. A legújabb kutatások szerint ennek következtében egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az önkéntes energiafelhasználás-csökkentés iránt, amelyet leginkább a családok képesek megvalósítani, főleg, ha ezt egy közösség tagjaiként teszik, ahol szakértői támogatás és tanácsok mellett más családokkal is együttműködhetnek, egymást erősíthetik.
Épp ezért a GreenDependent Egyesület Új Széchenyi Terv keretében finanszírozott „Kislábnyom” kampányának célcsoportja a háztartások, mert az összes CO2-kibocsátás 30%-a háztartásokban keletkezik, valamint az összes energiafelhasználás 40%-a is itt történik. Ezért annyira fontos a kis karbon-lábnyomú, azaz energiatakarékos életmód tudatosítása, elterjesztése és népszerűsítése a lakosság körében.
Az Egyesület a kampány keretében 2011 őszétől 10 helyszínen tart informális képzést Közép-Magyarország különböző településein (Budapest, Gödöllő, Vác, Monor, Érd, Pécel, Vecsés, Veresegyház, Szentendre), majd 2011 decemberétől 4 hónapos energiamegtakarítási versenyt indít, amelyhez a kislábnyom honlapján lehet csatlakozni.
A tanulási folyamat során bemutatjuk, hogy egy társadalom energiafogyasztását nem csupán az energiához kapcsolódó szokások (azaz pl. a fűtés, a világítás, vagy a közlekedés) befolyásolják, hanem az is, hogyan étkezünk, hogyan töltjük a szabadidőnket, hogyan alakítjuk ki szűkebb és tágabb környezetünket. A képzések mellett helyi klímakoordinátorok bevonásával, valamint a rendszeresen megjelenő elektronikus hírlevéllel és kiadványokkal támogatjuk a résztvevőket a szükséges tudás megőrzésében és alkalmazásában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik