Tudomány

Havazás is jön, markáns hideg szakad ránk

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Helyenként pénteken és vasárnap is számíthatunk havazásra, a hidegleszakadást pedig a polárfront összeomlása okozza.

Jelenleg kiterjedt anticiklon alakítja hazánk időjárását, a Kárpát-medencében jókora hidegpárna ült meg. Ez azt jelenti, hogy a magasabb rétegekbe érkező meleg levegő nem engedi mozdulni, keveredni a felszíni hideg légtömegeket, ilyenkor alakulnak ki a rétegfelhők, tartós köd, szmog, ez a térség medencejellegéből adódóan gyakori szürke, szomorú, hideg téli idő.

Szerdán egy gyenge front nyugaton átmenetileg fellazítja a hidegpárnát, pénteken néhol havazásra számíthatunk, vasárnap pedig egy jelentős hidegleszakadás okoz jelentős csapadékot, helyenként havazást

– foglalja össze az előttünk álló napok eseményeit Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa. Nézzük a részleteket.

Pénteken havazás

Szerdán tehát gyenge front érkezik nyugatról, hatására pedig a nyugati országrészben átmenetileg felszakadozik a hidegpárna felhőzete, elő-előbukkan a Nap, de komolyabb vagy akár tartós változást nem okoz. Csütörtökön mindenhol folytatódik az eseménytelen, ködös szürkeség szerdán 2–7, csütörtökön 1–6 fokos csúcsokkal.

Pénteken aztán északnyugat felől egy melegfront éri el Magyarországot, kialakul a téli időszakban tipikus, „havat hozó” időjárási helyzet. Most azonban nincs elég hideg, enyhén szólva is felemás lesz az eredmény:

északon 2–3 centiméter hó hullhat, máshol havas esőre, esőre számíthatunk, idővel pedig a csapadék mindenhol esőre vált.

Ezzel telik a péntek, a szombat pedig az átmeneté lesz, először felszakadozik a felhőzet, majd újra össze-összeáll. A hőmérsékleti értékek nem változnak, 1–6, illetve 1–8 fokot mérhetünk a legmelegebb órákban.

Vasárnap hidegleszakadás

Jelentős változás vasárnap várható, mibenlétének magyarázatát a poláris örvénnyel (vagy polárfronttal) érdemes kezdeni. Az egész bolygót körülölelő sztratoszférikus légörvényről van szó, amely a hideg északi és meleg déli levegő határán alakul ki, hajtóerejét a hőkülönbség adja – itt mutattuk be kellő részletességgel.

A polárfront jelenleg rekorderős, pontosabban az 1979-ben megkezdett mérések óta nem rendelkezett még ennyi energiával december elején, mint most. Ilyenkor viszont „túlpörög”, instabillá válik, és egy kisebb kilengés is az összeomlását idézi elő. „Olyan, mint a túlhajtott autó, amelyben elszakad az ékszíj” – példázza a meteorológus. A poláris örvény szétesésével pedig az északi hideg levegő nagy energiával indul déli irányba.

Ez várható vasárnap, amikor is markáns hidegleszakadás zúdul a sarkvidékről Európára, és a széléből mi is kapunk.

A gyakorlatban jókora csapadék érkezik, az Alpokban óriási, akár méterekben mérhető havazással. Itthon egyelőre az Alpokalján és a Bakonyban valószínű havazás, máshol kiadós eső, de viszonylag távoli időpontról beszélünk, ezért a csapadék halmazállapotát illetően jelentősebb változás is benne van a pakliban.

Érdekes módon a hidegbetörés nem okoz komoly lehűlést, inkább tartósítja a hidegpárna alatt amúgy is alacsony hőmérsékleti értékeket. A sarkvidéki hidegnek előre láthatóan egy hétig meglesz az utánpótlása, maradnak az 5 fok körüli csúcsok, hajnalonként fagyra számíthatunk, a havas tájakon reggelre akár -6, -8 fokig is csökkenhet a hőmérséklet.

Cikkünk elkészítése közben a Google Trends adatait is felhasználtuk.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik