Egyetlen ország van csak a világon, amelynek teljes területe 1000 méter feletti magasságban húzódik: ez pedig nem más, mint Lesotho – írja az IFLScience. A Felhők Birodalmának is nevezett, egyharmad magyarországnyi méretű ország teljes területe 1400 méter felett van, tehát minden pontja magasabban fekszik, mint hazánk legmagasabb pontja, a Kékestető.
Egyedülálló elhelyezkedése a régió összetett történelmének eredménye. Lesotho napjainkban Dél-Afrika enklávéjaként ismert, ami azt jelenti, hogy teljesen körülveszi egy másik nemzet területe. A helyzet a 19. század elején alakult ki, amikor a zulu nép Shaka Zulu vezetésével állandó hadsereget hozott létre, és katonai terjeszkedésbe kezdett. Ez az időszak a Mfecane, vagyis a „zúzás” néven vált ismertté, amelyet hatalmas vérontás és az emberek kitelepítése jellemez.
Az erőszak elől menekülők között volt az I. Moshoeshoe király vezette klán is, amely a hegyekben keresett menedéket. Itt egy olyan királyságot épített fel, melyet könnyebb volt megvédeni a támadóktól. A korábban Basutoföld néven ismert Lesotho 1822-ben brit gyarmati fennhatóság alá került. A második világháború utáni dekolonizációs törekvések részeként az ország 1966-ban vált függetlenné Lesotho Királyság néven, II. Moshoeshoe király uralkodásával.
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy hogy nem versenyzik a legmagasabban fekvő nemzet címéért például Nepál. Az ország legmagasabb pontja a Mount Everest csúcsa 8848 méter tengerszint feletti magasságban, viszont a legalacsonyabb pont mindössze 60 méteren található a Jhapa Tarai-síkságon, nem messze az indiai határtól.