Október közepén érkezik a Föld közelébe a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) nevű üstökös, amely az év egyik legizgalmasabb égi jelenségének ígérkezik – derül ki a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) közleményéből. A kutatók szerint az égitest szabad szemmel is megfigyelhető lesz, és azt is elárulták, honnan és mikor lesz érdemes keresni az égen.
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) egy újonnan felfedezett üstökös, amelyet 2023 elején észleltek először a kínai Bíbor-hegyi Obszervatóriumban, majd az amerikai vezetésű ATLAS projekt is megerősítette. Az üstökös pályája alapján 2024 szeptemberében érte el legközelebbi pontját a Naphoz, ekkor szabad szemmel is látható volt a déli féltekéről.
A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a következő napokban, hetekben előbb az alkonyati, majd az éjszakai égbolton is megfigyelhető lesz. A csillagászok szerint október 14–15-én érdemes először keresni az üstököst az alkonyi égen.
Megfigyelésére napnyugta után 1–1,5 órával van lehetőség, olyan helyen, ahol jó kilátás a nyugati horizontra és alacsony a fényszennyezés. Naplementekor a nyugati égbolt irányában egy sárgás fényű, csepp formájú csóvát figyelhetnek meg a szemfülesek. Ha valaki nem bízná a véletlenre, akkor a Svábhegyi Csillagvizsgáló több eseményt is hirdetett – például október 13-ára és október 15-ére is – az üstökös érkezése kapcsán. Mint írják, távcsöveikben a kométa hosszú, fényes csóváját és magját is megfigyelhetik majd a látogatók.
Sárneczky Krisztián, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatásvezetője elmondta, a C/2023 A3 nemcsak látványos, de tudományos szempontból fontos is. Az égitest ugyanis speciális pályája miatt a Nap és a Föld között halad el, a Nap pedig kedvező módon megvilágítja az üstökösből kiszabadult porszemcséket, amelyeket elhaladása során maga mögött hagy. A csillagászok így pontosabb képet kaphatnak arról, hogy egy ilyen égitest milyen porszemeket dob ki magából. Ennek köszönhetően a jövőben könnyebb lehet kiszámolni, mekkora veszélyt jelentenek a hasonló égitestek egy esetleges jövőbeli Hold- vagy Mars-küldetésre.