Az elmúlt években úgy néz ki, ismét a járványok és háborúk korába léptünk, amely események időszakosan felbukkanva tizedelik a Föld népességét. Amikor az emberiség történetének legnagyobb tömegtragédiáira gondolunk, sokaknak a világháborúk jutnak eszébe, ám történelmi kutatások szerint a leghalálosabb nap valójában egy természeti katasztrófa eredménye volt – írja a ScienceAlert.
1556. január 23-án reggel hatalmas földrengés rázta meg Kína Shaanhszi tartományát, amelyet akkoriban a kínai civilizáció bölcsőjének tekintettek.
Természetesen ez közel sem olyan magas, mint az olyan nagy események, mint az első világháború vagy a második világháború, vagy akár a világjárványok, éhínségek vagy árvizek összesített halálos áldozata. Azonban ha csupán egyetlen nap pusztítását vesszük figyelembe, a shaanhszi földrengést széles körben a legsúlyosabbnak tartják, amelyről tudunk.
A földmozgást mindössze 8,0 és 8,3 közötti erősségűnek tartják, sokkal erősebb földrengések voltak ezt megelőzően és ezt követően is. Azonban a terület akkori városszerkezete miatt aránytalanul nagy pusztítást okozott a környező városokban, Huaxianban, Weinanban és Huayinban.
Egy lefordított idézet az tartomány régóta jegyzett évkönyveiből ezt írta az eseményről:
Egyes helyeken a föld hirtelen megemelkedett, és új hegyeket alakultak ki, vagy hirtelen lesüllyedtek, és völgyekké alakultak. Másutt egy pillanat alatt patakok törtek elő a megtört talajból. Kunyhók, komplett kormányzati épületek, templomok és városfalak omlottak össze hirtelen.