Tudomány

Ezért derengenek zöldes színnel az üstökösök

NICOLAS BIVER / OBSERVATOIRE DE PRIS - PSL / AFP
NICOLAS BIVER / OBSERVATOIRE DE PRIS - PSL / AFP

Megfejtették az üstökösök zöldes fényének titkát ausztrál kutatók – írja az MTI. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban kedden bemutatott tanulmány megerősítette azt az elméletet, mely szerint az üstökösök által kibocsátott zöld fény egy instabil elem, a diszén (dicarbon – C2) eredménye, mely reakcióba lép a fénnyel, amikor a Nap felé közelít.

Bár az elmélet az 1930-as években született, a diszén (C2) instabil volta miatt a tudósok eddig nem tudtak teszteket végezni ezzel kapcsolatban.

Timothy Schmidt, az Új-Dél-Wales-i Egyetem (UNSW) kutatója, a tanulmány vezető szerzője szerint egy vákuumkamra, sok-sok lézer és egy erőteljes kozmikus reakció segítségével tudtak most teszteket végezni.

„Először sikerült megalkotnunk ezt a molekulát, amely túlságosan reaktív ahhoz, hogy egy üvegben tárolható legyen. Ez nem valami olyan, amit megvásárolsz egy üzletben” – mondta Schmidt.

„Fogtunk egy nagyobb molekulát, a perkloroetilént (C2Cl4), és nagyerejű UV-lézerrel lerobbantottuk a klóratomjait” – fejtette ki a tudós. A kísérlet teljes kivitelezése kilenc hónapig tartott, de végül a kutatóknak sikerült stimulálniuk a diszenet a laboratóriumban, és bizonyították, hogy ez felelős az üstökös zöldes ragyogásáért.

A vizsgálat során az is kiderült, hogy a fotodisszociáció néven ismert folyamat, a diszén leszakadása a Napból ékező UV-sugarak hatására olyan gyorsan történik, hogy a fény nem jut el az üstökös csóvájáig, ezért az általában fehér ködnek tűnik.

Schmidt kiemelte: a diszén Földön való tanulmányozásának képessége valószínűleg megnyitja az utat új felfedezések felé.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik