Egy friss tanulmány alapján a polinéziai hajósok évszázadokkal a nyugati felfedezők előtt érhették el Antarktikát – írja az AFP. A Priscilla Wehi, az új-zélandi Manaaki Whenua – Landcare Research kutatója által vezetett csapat a szájhagyományt, az őslakosok művészetét és nem akadémiai forrásokat vizsgálva próbálta felmérni a maorik és a jeges kontinens kapcsolatát.
Wehi szerint a kötelék régi időkre tekint vissza.
A polinéz felfedezők a történelem legjobb hajósai közé tartoztak, a korai utazók nagy kenukkal, úgynevezett wakákkal járták be a csendes-óceáni szigeteket.
A szakértők úgy vélik, hogy a maorik már a 14. századi új-zélandi megtelepedés előtt eljutottak Antarktikára. Wehi szerint arra is találtak bizonyítékot, hogy Hui Te Rangiora vezetésével, a Te Ivi O Atea hajón a 7. század elején elérték a legdélebbi földrészt. A szájhagyományban több leírást is találni a feltételezhető jeges kontinensről: az őslakosok történeteiben szerepel egy ködös, sötét hely, illetve jéghegyszerű csúcsok. A csapat úgy véli, hogy a maori faragványok és szövések megerősítik az ősi felfedezőutak elméletét.
Wehi kiemelte, hogy a maorik hagyományainak vizsgálata segíthet színesíteni Antarktika történelmét.