Több milliárd évvel ezelőtt a Mars felszíne óriási árvizek miatt lehetett víz alatt – írja a Futurism. Ha a Cornell Egyetem és a Kaliforniai Műszaki Intézet kutatóinak eredményei megállják a helyüket, akkor az ősi Mars felszínét ezek az árvizek formálhatták, és még a klímáját is megváltoztathatták.
A Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az árvizek nagyjából négymilliárd évvel ezelőtt kezdődhettek, amikor a Marsot eltalálta egy nagyobb meteor. A becsapódás elég hőt termelt ahhoz, hogy megolvassza a bolygó jégsapkáit, ami azt eredményezte, hogy megnőtt a levegő vízpára-tartalma, óriási felhők gyűltek, és nagyobb mennyiségű esővíz zúdult a felszínre.
A szakértők a NASA Curiosity roverének adataival dolgoztak, és feltételezik, hogy ha az elméletük helyes, a Mars valóban lakható bolygó volt valaha. Geológiai szempontból már teljesen biztos, hogy a vörös bolygó igazán aktív volt, megvoltak a körülmények ahhoz, hogy folyékony víz lehessen a felszínen – ahol pedig víz van, ott valószínűleg élet is van.