Január 22-én ült össze az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészbizottsága, hogy megtárgyalja az új kínai vírus, a Vuhan-koronavírus ügyét. Ez a bizottság az, amely adott helyzetben nemzetközi figyelmet érdemlő közegészségügyi vészhelyzetet hirdethet.
A kórokozó elsőként a közép-kínai Hupej tartománybeli Vuhanban ütötte fel fejét, de azóta más városokban is megjelent. A vírus egy helyi állatpiacon fejlődött ki, és a becslések alapján már legalább ezer embert fertőzött meg. A betegség tüdőgyulladáshoz hasonló tüneteket produkál, a kórokozó emberről emberre terjed cseppfertőzéssel. Magáról a betegségről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Szerdán a WHO vészbizottsága még nem határozott a lehetséges vészhelyzet kihirdetéséről.
A WHO szerint következő lépések meghatározásához további információkra lesz szükség.
Az Egészségügyi Világszervezet által bevezetett, úgynevezett Disease X (X-kór) kifejezés olyan kórokozókat jelöl, amelyek világjárvány okozására alkalmasak. A szakértők olyan rendszert dolgoztak ki, mellyel azonosíthatóak az ilyen patogének.
A Disease X-szel szembeni akciótervvel számos olyan óvintézkedést tehetnek, amellyel csökkenthető a járvány terjedése. Ilyen lehet például az utazás korlátozása, a globális kutatások összehangolása, illetve az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése.
Bár a WHO egyelőre nem döntött, a vészbizottság ma folytatja ülését. A tárgyalás eredményeiről a szervezet Twitter-oldalán rendszeresen beszámol.
Kiemelt kép: iStock