Egy új tanulmány szerint az élet bizonyos építőkövei, a nukleobázisok nem a Földön, hanem csillagközi gázfelhőkben alakulhattak ki – számol be a SciTechDaily. A szakértőknek első alkalommal sikerült szimulált gázos környezetben kimutatniuk a DNS és az RNS alapját jelentő anyagokat.
Oba Jaszuhiro, a Hokkaidói Egyetem munkatársa szerint adataik alapvető kérdésekre adhatnak választ az emberiséggel kapcsolatban, így arra, hogy a Naprendszer fejlődése során kialakult szerves anyagok miként járultak hozzá az élet megjelenéséhez.
A szakértők már korábban felfedezték az élet bizonyos építőelemeit jelentő organikus anyagokat üstökösökön, aszteroidákon és csillagközi felhőkben.
A DNS és az RNS strukturális alapjait nukleotidoknak nevezik, ezek pedig nukleobázisokból állnak, melyek cukorból és egy foszfátcsoportból épülnek fel. Korábbi szimulációkban a cukrot és foszfort már érzékelték modellezett gázfelhőkben, a nukleobázisokat viszont nem. Oba és kollégái az elsők, akik a nukleobázisokat is azonosították.
A csapat egy vákuumos reakciókamrába mínusz 263 Celsius-fokon engedett be víz, szén-monoxid, ammónia és metanol keverékéből álló gázt, miközben egy speciális lámpával biztosítottak UV-sugárzást. A kamrában egy vékony, jeges réteg alakult ki, melyben melegítés után ki tudták mutatni a nukleobázisokat. A szakértők ráadásul aminosavakat is találtak, ezek többek közt a fehérjék számára fontosak.
Kiemelt kép: iStock