Tudomány

Sosem látott ásványt találtak egy gyémánt belsejében

Kutatók egy csoportja olyan ásványt azonosított egy parányi gyémántban, melynek létezését eddig csak feltételezték.

Az ásványt – a kalcium-szilikát-perovszkitot (CaSiO3) – egy, a dél-afrikai Cullinan bányából előkerült gyémántban fedezték fel – írja a Live Science.

Az anyagot a Fabrizio Nestola, a Padovai Egyetem munkatársa által vezetett csapat elemezte, a kutatók eredményeikről a Nature folyóiratban számoltak be. A szakértők úgy vélik, hogy az ásvány segíthet a Föld belsejének alaposabb megértésében.

Bár a kalcium-szilikát-perovszkitot eddig nem sikerült természetes állapotában vizsgálni, létezését régóta feltételezik a tudósok. Az ásvány igen gyakori lehet bolygónk mélyén, 700 kilométerrel a felszín alatt, főként az óceáni kérgekben.

Eddig senki sem tudta stabilan tartani az ásványt a Föld felszínén

– mondta Graham Pearson, az Albertai Egyetem szakértője és a tanulmányt társszerzője. A kutató hozzátette, az anyag megóvásához megfelelő tárolóra, például egy gyémántra van szükség.

A cullinani gyémánt csupán 3 milliméter átmérőjű. A drágakő 1 kilométerrel a felszín alól került elő, de a szakértők úgy vélik, hogy 700 kilométeres mélységben születhetett.

A gyémánt csiszolása után szabad szemmel is láthatóvá vált a belsejében elhelyezkedő kalcium-szilikát-perovszkit. A darabka jellemzőinek pontos felméréséhez természetesen precíz vizsgálatokra volt szükség. A röntgensugaras és spektroszkópiás elemzés végül igazolta, hogy a gyémántban a sosem látott ásvány található.

A szakértők úgy vélik, hogy a dél-afrikai gyémánt sokat elárul bolygónk mélyének környezetéről, és az óceáni kérgek mozgásáról.

(Kiemelt kép: Petra Diamonds)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik