A kémikusok az elpazolit nevű ásványi anyagot vizsgálták, amely az amerikai Sziklás-hegységben található. A kísérleti adatbankokban ez az egyik leggyakoribb olyan kristály, amely négy különböző kémiai elemből áll. Összetétele alapján az ásvány különböző tulajdonságokkal rendelkezik.
A mesterséges intelligencia segítségével a kutatók egy nap alatt kiszámították annak a kétmillió kristálynak a képződési energiáját, amelyek elméletileg összekapcsolódhatnak. A képződési energia a kémiai stabilitást biztosítja.
A svájci szakértők a svédországi Linköpingi Egyetem fizikusaival dolgoztak együtt – írták a kémikusok a Physical Review Letters című szaklapban megjelent közleményükben.
A kilencven újonnan felfedezett kristály a kvantumtechnikai jóslások szerint termodinamikailag stabil. Néhányuk egzotikus elektronikus tulajdonságokkal és szokatlan összetétellel rendelkezik.
Potenciális tulajdonságaik felfedezése alapján az elpazolitokat felvették a Materials Project nevű anyag-adatbankba. Az amerikai kormány 2011-ben hívta életre a Materials Genome Initiative nevű kezdeményezést, amely az újszerű anyagok és nyersanyagok felfedezését hivatott előmozdítani és támogatni. (MTI)