Megtalálták az ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax) természetes ellenségét egy rovaremésztő növény, a kürtvirág (Sarracenia) formájában, ami csapdába csalja és elpusztítja az embereket és a mézelő méheket egyaránt megtámadó rovarokat.
A Kínában őshonos lódarázs 2004-ben jelent meg Franciaországban, azóta elterjedt Portugáliában, Spanyolországban, Olaszországban és Belgiumban. Rendszeresen pusztítja a méheket, és megtámadja az embereket is, csípése akár halálos is lehet, mivel heveny allergiás reakciót válthat ki – idézi a BBC-t az MTI.
A nantes-i botanikus kert kutatói figyeltek fel arra, hogy az Észak-Amerikában őshonos Sarracenia veszélyt jelent az ázsiai lódarázsra, de nem bántja az Európában őshonos darázs- és méhfajokat.
A növény érdekes levelekkel rendelkezik, amik egy hosszú, fedéllel ellátott tölcsérre hasonlítanak. Az ázsiai lódarázs, nem tudva ellenállni a kürtvirág termelte nektár illatának, leszáll a levél peremére, majd egyre beljebb merészkedik, míg lecsúszik a kürt mélyére, ahonnan már nincs menekvés – a növény nedvei megemésztik.
Romanic Perrocheau, a botanikus kert igazgatója szerint a Sarracenia szelektív csapdát fejlesztett ki az ázsiai lódarazsak számára. A növény így alkalmazkodott az európai körülményekhez, mivel ázsiai lódarazsak még nem jelentek meg a kürtvirág őshazájának számító Massachusettsben.
Mint a botanikus elmondta, kutatócsoportjával megvizsgálják 200 kürtvirág tartalmát, hogy kiderítsék a növény titkait. A kürtvirágot ugyan könnyen lehet szaporítani Európában és nem jelent semmiféle veszélyt az őshonos flórára és faunára, ám egy-egy Sarracenia legfeljebb 15 kürtvirágot növeszt, és ezek mindegyike legfeljebb félszáz lódarazsat ejthet csapdába. Ugyanakkor egy lódarázsfészekben akár 4000 rovar is megtelepedhet, így a kürtvirágok önmagukban nem képesek leküzdeni az inváziót.