Tudomány

Kína leszáll a Holdon

hold(2)(960x640)(1).jpg (holdfogyatkozás, )
hold(2)(960x640)(1).jpg (holdfogyatkozás, )

December elején a Holdra készül a Csang'o-3 (Holdistennő-3) ember nélküli kínai űrszonda.

Az űrszonda egy Jütunak (Jáde nyúl) elnevezett, a Hold felszínét kutató holdjáró járművet is visz magával, amely december közepén kezdheti meg tevékenységét. A hatkerekű, 140 kilogrammos robot három hónapra szóló feladatot kapott.

A Csang’o-3 küldetése a kínai Hold-program második szakaszának része, az eddigi legbonyolultabb feladat – jelentette ki Vu Cse-csien, a nemzetvédelmet szolgáló tudományos, technológiai és ipari hivatal szóvivője. Hozzátette: a Csang’o-3-nál alkalmazott technológia több mint 80 százalékban új.

Az űrszonda a Föld körül fog keringeni, majd leszáll a Holdon, végül visszatér a Földre. Egyúttal nagyfelbontású felvételeket is készít majd az égitest teljes felszínéről. Hordozórakétája már túl van a teszteken, az északnyugat-kínai kilövőállomás, illetve a földi irányítás rendszere felkészült az indításra.

A 2010-ben útra bocsátott Csang’o-2, amely nagyfelbontású felvételeket készített a Hold felszíni részleteiről, különösen a Szivárvány-öbölről, ahol a hírek szerint az új kínai holdszonda leszáll, immár több mint 60 millió kilométerre van a Földtől. Műszaki állapota továbbra is jó, várhatóan a jelenlegi távolságnak az ötszörösére fog eltávolodni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik