Tudomány

2011 legnagyobb orvosi bravúrjai

Beültették az első mesterségesen növesztett szervet, sikeres a malária elleni oltás és megelőzhető az egyik fajta bélrák aszpirin szedésével.

Amellett, hogy az évben arcátültetésekre is volt példa, az egyik legnagyobb orvosi szenzációnak az első laboratóriumban növesztett szerv, egy légcső beültetése számított a legnagyobb sikernek.

 

BEÜLTETTÉK AZ ELSŐ MESTERSÉGESEN NÖVESZTETT SZERVET

Svédországban 2011 nyarán légcsövet juttattak egy 36 éves Afrikából származó rákos páciens testébe a stockholmi Karolinska Egyetemi kórházban. A donorszervet a páciens csontvelőjéből vett őssejtekkel vonták be, így nem volt szükség kilökődést gátló szerek szedésére. Bővebben…

 

SIKERES AZ ELSŐ MALÁRIA-OLTÁS

Októberben nyilvánosságra hozták, hogy a 25 éve fejlesztés alatt álló malária elleni oltás tesztelése sikeres. Afrikai gyermekek 56 százalékánál valóban csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát. A maláriának kiszolgáltatott gyermekek közül 2009-ben 781 ezren vesztették életüket. A halálesetek 92 százalékban 5 esztendősnél fiatalabb gyermekek köréből kerülnek ki. Bővebben…

 

SZUPERVESZÉLYES MADÁRINFLUENZA-VÍRUST FEJLESZTETTEK KI

Ősszel felháborodást keltett az a holland tanulmány, mely szerint öt egyszerű mutációval létrehozható az emberről emberre terjedő madárinfluenza H5N1 kórokozó. Az írást végül a szaklapok a bioterrorizmustól és egy világjárványtól  tartva cenzúrázva jelentetik meg. Bővebben…

 

ÉLETKÉPES SPERMIUMOK A „SEMMIBŐL”

Márciusban japán tudósok életképes spermiumokat tenyésztettek heréken kívül. Ha a spermák ily módon való gyártása működne emberek esetében is, új terápiákat vethetnek be a terméketlen férfiak kezelésére. Bővebben…

 

FELTÉRKÉPEZTÉK AZ AGYBAN A NŐI ORGAZMUST

Az amerikai Rutgers egyetemen MRI-vel közvetlenül sikerült megfigyelni egy nő agyát orgazmus közben. A mágneses rezonanciás képalkotó eljárással végre feltérképezhetik, mi a különbség az agyban férfiak és nők között szexualitás terén. Bővebben…

 

SZEMET NÖVESZTETTEK PETRI-CSÉSZÉBEN

Szintén Japánban a RIKEN Kobei Fejlődésbiológiai Központban embrionális őssejtekből embrió egerek szemeit növesztették. A szenzációs szemnövesztésről videó is készült, ami az egész világot bejárta. Bővebben…

 

FELTÁRTÁK EGY 115 ÉVES NŐ GÉNJEINEK TITKAIT

Októberben bejelentették az amszterdami VU Egyetem Központi Orvosi Egyetemének tudósai, hogy feltárták egy 115 éves nő génjeinek titkát. A hölgy halálakor nem mutatta az Alzheimer-kór és a demencia semmilyen jelét. A kutatás megerősítette, hogy léteznek olyan gének, amelyek biztosítják a hosszú élettartamot és az Alzheimer-kór elleni védelmet, de még nem világosak, hogy mely génváltozások milyen szerepet látnak el. Bővebben…

 

VISSZAFORDÍTHATÓ AZ ALZHEIMER-KÓR

Az Alzheimer-kór miatti agykárosodás visszafordítható mély agyi stimulációval. Számoltak be kutatásuk eredményeiről kanadai tudósok. Az agyzsugorodás mély agyi stimulációval állítható és fordítható vissza. Bővebben…

 

CSÖKKENTI AZ ASZPIRIN A BÉLRÁK KOCKÁZATÁT

Brit kutatók kiderítették a napi rendszerességgel szedett aszpirin több, mint felére csökkenti az örökletes béldaganat – a Lynch-szindróma – kialakulásának kockázatát. Egy brit rákkutató szerint egyre több bizonyíték találnak arra vonatkozóan, hogy az aszpirinjellegű gyógyszerek hatékonyak a rák elleni küzdelemben. Bővebben…

 

HATÁSOS EGY ÚJ TUMORVAKCINA

Egereknél bevált egy új tumorvakcina. Az amerikai oltást embereken mell-, vastagbél-, petefészek- és hasnyálmirigyrák gyógyítására használnák. A kifejlesztett vakcina megtanítja az immunrendszert arra, hogy miként ismerje fel és támadja meg azokat a tumorsejteket, amelyek felszínén egy bizonyos fehérje helyezkedik el. Bővebben…

 

TÚLÉLHETŐ A HALÁLOS SUGÁRZÁS

Szintén egérkísérletekben bebizonyították, egy gyógyszeres kezeléssel túlélhető a halálos dózisú radioaktív sugárzás. Így a fukusimai tragédiához hasonló esetekben már az eddig alkalmazott szereken kívül újakat vethetnek be a sugárbetegek gyógyítítására. Bővebben…

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik