Kanadai kutatók francia telepesek XVII. és XVIII. századi gyarmatosító családjainak történetét elemezték ki, amikor arra jutottak: a migráció növelte a gyermekek számát.
A kutatók kimutatták, hogy a bevándorlás első hullámaként érkező családokban 15-20 százalékkal több gyerek született, mint azokban a családokban, akik csak egy generációval később csatlakoztak hozzájuk.
A tanulmány azt is megállapította, hogy valószínűleg az ifjú házasok termékenységét a friss erőforrások segíthették. Az is kiderült, hogy az elsőként érkezettek gyermekeinek is több gyermekük született.
A svájci Laurent Excoffier, a Berni Egyetem tudósa erről úgy vélekedik, az utódok a legelső telepesektől örökölhették a termékenységüket.
A kutató párhuzamot vont az emberi “népvándorlás”, és a nádi varangyok migrációja között. A varangyoknál azoknak nagyobb és erősebb a mellső és hátsó végtagja, akik először érkeznek meg az új területekre. Sőt az erősebb végtagokat utódaik is öröklik.
A Kaliforniai Egyetem genetikusa Montgomery Slatkin szerint a bevándorlás elsősége és a magas gyermekszületési szám közötti összefüggés nemcsak az Franciaországból érkezett kanadaiakra, hanem más népekre is igaz.