Az ausztrál közmédia ABC egyik műsorának nyilatkozott egy 27 éves fiatal, Remy Ranasinghe, aki arról beszélt, hogy az utóbbi időben egyre gyakrabban lehet látni járóbotokat, -kereteket fesztiválozóknál (Ausztráliában ugye most nyár van), ezen belül kiemelkedően nagy arányban férfiaknál.
Emögött azonban nem a bulin összeszedett lábsérülések vannak, hanem az, hogy
Mozgássegítő eszközt használnak a ketaminnal dúsított lábukhoz. Mert befolyásolja, hogyan érzed lábad, a gyaloglást.
Egy, a szerrel élő 24 éves férfi, Jy az ABC-nek arról beszélt, hogy három előnye is van a sétabotnak:
- a nagy fesztiválokon napi 30–40 ezer lépést is megteszel, a bot segít pihentetni a lábat,
- ki lehet dekorálni, a szett része,
- illetve:
Amikor ketaminon vagy, a lábad kicsit elkocsonyásodhat. Mindig jó, ha van mire támaszkodni egy barát helyett.
Buligyilkos ketamin
A ketamin egy gyógyászatban is használt szer, fájdalomcsillapításra, súlyos depresszió kezelésére, nagy állatok mint a lovak nyugtatására, ugyanakkor rekreációs célból – olyan állapotot eredményez, amelyet a tudat működése mellett a testtől és a környezettől való eltávolodás jellemez – tilos használni, veszélyes a húgyhólyagra, a vesékre, valamint teljes disszociatív szünetet okozhat, amit a fesztiválozók „K-hole-ként” (K-lyukként) ismernek, és amely állapotot vizuális és hallási hallucinációk kísérnek, több órán át is eltarthat, életveszélyes lehet.
Mégis, Ausztráliában egyre növekszik a ketaminfogyasztás mértéke.
Ranasinghe szerint ez elég szomorú, mert tönkreteszi a fesztiválkultúrát.
A táncparkett kihalt, mert mindenki a botjával a kezében áll, egy másik birodalomban, és egyáltalán nem tudja, mi folyik itt. Olyan, mint egy posztapokaliptikus film.
A fogyatékkal élők aggódnak
A 29 éves zenerajongó Inez Playford pedig azt emeli ki még gondként, hogy stigmatizálja a bot azokat is, akik nem drogoznak, hanem valóban szükségük van rá. Neki a bot használata nem választás kérdése:
Nagyon szeretném, ha mindkét kezem felemelve tudnék táncolni a tömegben, de nem megy. Az egyik kezemmel fognom kell a botot, különben elesek.
Playford fogyatékkal él, és bottal jár. Sokáig a fesztiválok is eléggé elérhetetlenek voltak neki, mára már sokkal jobban ügyelnek ezekre az ügyekre a szervezők, de most attól tart, hogy a beketaminozott bothasználók visszavethetik a fejlődést. Ugyanis attól tart, hogy az, hogy ha olyanok, akik fogyatékosságot színlelnek, olyankor is használnak mozgássegítő eszközöket, mikor nincs rájuk szükségük, visszaéléseket fog okozni, és például ő már nem fog beférni a fogyatékkal élőknek fenntartott helyekre.
Bár Playford azt mondja, hogy nem akarja elrontani senkinek a szórakozását, arra kéri az embereket, hogy legyenek figyelmesebbek a fogyatékkal élőkkel. Díszítsék fel a botjukat, hogy egyértelműbb legyen, miért van náluk.
Találj más módot a K-lyukad megtámasztására
– kérte.
