A tágabb családi körömben előfordult esetet szeretném leírni, tényleg megtörtént, hogy a férj a feleség húgába szeretett bele, el is vette. A férjnek és feleségnek két kisiskolás fia volt akkor, amikor a válás megtörtént, a sógornő szingliként bonyolódott bele a család életébe. A két lánytestvér, a feleség és a húg szülei szinte az eszüket vesztették a történtek miatt.A válás önmagában rossz, de akkor már egy idegennel, mintsem rokonnal. Ebben a valós történetben a gyerekeknek a szülők mondták el, hogy édesapjuk elhagyja őket és a nagynénjükkel összeházasodik. Mostanra a gyerekek felnőttek, és nem tartják a kapcsolatukat a nagynénivel, csak az édesapjukkal.
Az olvasói levelet Lili küldte a történetről, egy ilyen mértékű családi trauma egy életen át végigkísér mindenkit, az új házaspárt is. A korábban megjelent olvasói levélre reagált Lili, Napsugár hasonló történetet osztott meg az Így jártam bloggal.
Hogyan juthat idáig egy testvérkapcsolat?
A bűntudat, a titkolózás és az árulás mind jelen vannak ilyenkor, a sógornő egész bizos, hogy sokáig bűntudatban élt az érzései miatt. A férj szintén, és mivel a gyerekeivel szembe kell néznie életük végéig, a szégyen és a bűntudat nagy valószínűséggel jelen van a családi kapcsolatokban. A válás sosem könnyű, ha pedig egy másik családtag miatt történik meg, mint például a sógornő, ráadásul a hűtlenségből később házasság is lesz, mindenkire kihat a veszteség érzése.
Abból kiindulva, hogy nagy valószínűséggel nem volt minden rendben a házassággal, a két testvér kapcsolata döntő lehet abban, hogy megértsük, miért hágták át ezt a tabut. Hiszen a sógor/sógornő abszolút az, és ha viszonzásra találnak az érzelmek, akkor komoly gondról beszélhetünk.
Általában ha egy harmadik fél belép a képbe, valami hiányozhat az eredeti kapcsolatból, amit ő pótolhat. Ha ez a személy a sógornő, akkor a csábító testvér tudatalattijában számtalan motiváció húzódhat meg. Akár az, hogy rivalizál a testvérével: én ezt is jobban csinálom nálad. Vagy az, hogy úgy érzi, neki jobban jár a boldogság, és hát persze, hogy olyasvalakivel, aki a testvérét is láthatóan boldoggá tette.
Az is lehet, hogy a csábító testvér így kárpótolja önmagát, amiért gyerekkorában mellőzöttnek érezte magát, lehet, hogy ezt a szülők alakították így, és mindent megadtak a másik testvérnek: őt szerették jobban. A sógor és sógornő viszonyának akár az is alapja lehet, hogy a csábító fél így akarja megszabadítani a rossz férfitől a testvérét, ezzel védve őt a rossz házasságtól. Sőt, a szülői minta és a saját párkapcsolati gondok is közrejátszhatnak, például ha apa rendszeresen csalta anyát, és akár el is hagyta egy másik nőért.
Sajnos vannak olyan szeretői viszonyok, amiket jobb elkerülni, mint megélni, és a sógorral való kavarás, sőt, későbbi házasság pontosan ilyen kapcsolat. Leginkább akkor óriási baklövés, ha gyerekek is vannak – mint olvasónk példája esetében. A férj szempontjából érthetetlen, hogy nem vette figyelembe azt, hogy elsősorban apa és férj, felelősséggel tartozik a két kisgyerekéért. A sógornővel való kapcsolattal rengeteg fájdalmat és kudarcot okozott, mentálisan biztos, hogy rossz hatással van mindenkire a családban a tabu-kapcsolat.
És hogy hogyan lehet idáig eljutni egy kapcsolatban? A konfliktuskezelés hiánya, a veszekedések, a biztonságérzés elvesztése, a mérgező légkör, a lojalitás-konfliktusok könnyen a szakadék felé sodorhatják az emberi kapcsolatokat. Akármi is vezet odáig, hogy apu a nagynénivel éljen tovább, a válás utáni átrendeződött életnek fontos része, hogy a gyerekek biztonságérzete ne sérüljön. Az újfajta együttműködés kialakítása elengedhetetlen a közös felelősségvállalás miatt a gyerekekkel, akkor is, ha a férj a sógornővel éli tovább az életét.
A sorozatunk többi cikkét ide kattintva olvashatod el.
Kiemelt kép: Besenyei Violetta