Mindkét csapatban hét mezőnyjátékos kergeti a labdát, és mindenki csak az egészséges lábát használhatja, a mankókkal tilos a labdához érni, csakúgy, mint a csonkolt lábbal. Ez utóbbi azért előírás, mert van, akinek tőből, másoknak viszont térdből hiányzik a lába, a sportszerűség kívánja meg, hogy ilyen előnyökkel senki ne élhessen. A kapusok helyzete kivételes, nekik mindkét lábuk megvan, viszont egyik karjuk hiányzik.
A 21 éves Amadu Jones Kamara sokak szerint a világ legjobb féllábú futballistája.
– Véres polgárháború dúlt az országban a kilencvenes évek végén. A mi falunkat is feldúlták, a szüleimet a szemem előtt ölték meg, én megúsztam az egyik lábam elvesztésével – emlékszik a véres időkre Kamara, akinek sok tízezer sorstársa van. – Szerencsére a fociban kiélhetem magam, s valahogy nagyon érzem a kaput, a 2007-es Afrika Kupán például tizenhat találattal lettem gólkirály.
Sierra Leone féllábú válogatottja 2005-ben és 2007-ben már részt vett a vb-n, a játékosok nagyon remélik, hogy a hamarosan kezdődő argentínai világbajnokságon is pályára léphetnek.
– Gyakran még az eltört mankóinkat sem tudjuk pótolni. A legutóbbi vb-n is kifogytunk belőlük, ezért az angoloktól akartunk kölcsönkérni, de elhajtottak minket. Pedig, elhihetik, az angol mankók a legjobbak, jó lenne egyszer kipróbálni – mondta Kamara, a csapat egyik játékosa.