Ghána – Ausztrália 1-1

Rustenburg, Royal Bafokeng Stadion, 30 000 néző

Összefoglaló:

A mérkőzés egyértelmű győztese Ausztrália, amely azok után, hogy az első mérkőzésen elvesztette Cahillt, majd a mai mérkőzésen Kewellt, nem zuhant össze, és nagyszerű csapatjáték mellett megőrizte az esélyét a továbbjutásra.

A meccs elején váratlanul szerzett vezetést a Socceroos, majd ugyanolyan váratlan volt az egyenlítés is. Kewell kezezése a lent feltüntetett videó alapján is véleményes volt.

Ghána folyamatosan támadott a találkozón, de 1-1 után mindig rossz megoldást választottak Asamoah Gyanék. Néha persze hátul is figyelniük kellett, mert az auszik még 9 mezőnyjátékossal is képesek voltak veszélyes helyzeteket teremteni.

Egy nagyon izgalmas találkozón maradt a döntetlen, így ebben a csoportban még bármi lehet. Az utolsó körben Ghána Németországgal, Ausztrália pedig Szerbiával csatázik majd.

A D-csoport állása két mérkőzés után:
1. Ghána 4 pont 2-1
2. Németország 3 pont 4-1
3. Szerbia 3 pont 1-1
4. Ausztrália 1 pont 1-5

95. PERC: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! A VÉGEREDMÉNY: 1-1!

Ápolás 93’
Pantsil, Ghána
Vérzik a feje, az orra, összefejelt Kennedyvel.
VÉDÉS 91’
Schwarzer, Ausztrália
Egy távoli lövést hárított.

90. PERC: 3 perc hosszabbítás lesz.

SZÖGLET 90’
Ghána
Két próbálkozás is volt Muntaritól.

89. PERC: A szabadot Muntari tekerte be, Mensah fejelt nagy helyzetben, fölé.

SZABADRÚGÁS 89’
Ghána
Amoah esett el 22 méterre a kaputól.
CSERE 88’
Ghána
Boateng helyett Amoah érkezett 4 percre.
SÁRGA LAP 87’
Moore, Ausztrália
Muntarit buktatta hátulról.

86. PERC: Az ausztrálok nem adják fel, folyamatosan támadnak. Igen, emberhátrányban is.

86. PERC: Annan egyébként Kofi Annan egykori ENSZ-főtitkár unokaöccse.

CSERE 85’
Ausztrália
Wilkshire helyett Rukavytsia.
SÁRGA LAP 84’
Annan, Ghána
Chipperfieldet akasztotta.

81. PERC: Le a kalappal az auszik előtt. Ghána ellen 10 emberrel tudják tartani az eredményt. Ez nem kis teljesítmény.

Ghána
Muntari pályára lép, K. Asamoah helyett!
LES 75’
Kennedy, Ausztrália
Határeset, ismét.

72. PERC: Hatalmas helyzetet hagyta ki az ausztrálok: lesgyanús helyzetben Wilkshire maradt elöl, Kingson azonban a közeli lövését védte.

VÉDÉS 72’
Kingson, Ghána
Lesgyanús helyzetben volt résen.

71. PERC: Boateng adott nagyon nagy labdát Asamoah Gyannak, aki nagyon mellészúrta a labdát ígéretes, ugyanakkor kissé kisodródott helyzetben.

CSERE 67’
Ausztrália
Holman helyett Kennedy.

67. PERC: Asamoah Gyan erősen lőtte a kapu elé a labdát, de az mindenki előtt elsuhant, nagy helyzet volt.

ANNAN ÉS NEILL HARCA:

66. PERC: A ghánaiak elszórakozzák, túlcifrázzák a támadásaikat, vagy ha épp nem ezt teszik, idő előtt lőnek, irreális szituációban.

CSERE 66’
Ausztrália
Chipperfield érkezett Breschiano helyére.
SZABADRÚGÁS 62’
Ghána
Veszélyes helyről ívelt Addy, sikertelenül.

60. PERC: A szokásos felosztás: Gyan lő, Schwarzer véd. Ő nem bizonytalanodik el, mint egy-két kollégája.

SZABADRÚGÁS 58’
Ausztrália
Wilkshire lőtte középre, Moore melléfejelt.
CSERE 56’
Ghána
Owusu-Abeiye érkezett Tagoe helyére.

55. PERC: Rengeteg ausztrál szurkoló van a stadionban, és ők minden jó megmozdulást díjaznak a hősiesen játszó ausziak biztatására.

SZÖGLET 53’
Ausztrália
Wilkshire adta be a labdát. Tagoe tisztázott.

52. PERC: Türelemjátékra kényszerül Ghána, annak ellenére, hogy úgy döntöttek, a támadás határozza meg a második félidei játékukat. Az auszik nem adják könnyen a bőrüket, védekeznek.

VÉDÉS 50’
Asamoah Gyan lövését ütötte ki.

47. PERC: Öt a három ellen indult a ghánai támadás, de Asamoah Gyan hamar előtte a labdát, mellészállt.

KÖZÉPKEZDÉS 46’
Ghána
Elkezdődött a második félidő.

Helyzetjelentés: Jó meccs, Ghánát és talán a világot is meglepte az ausztrál gól, igaz, ebben Kingsonnak is van szerepe, aki mellényúlt a labdának, amely így kiperdült a kezéből, épp Holman elé.

A 11-es előtti helyzet érzésünk szerint vitatható volt, már csak azért is, mert a sárga lap talán jogosabb lett volna, hiszen szándékosságról szó sem volt Kewell esetében. Ghána belőtte, és azután rendkívül összeszedetten focizott, egyre másra vezették a támadásokat, így nem lennénk meglepve, ha megnyernék az összecsapást, főleg az emberlőnyük miatt.

45. PERC: Egy másodpercet sem hosszabbított a játékvezető, vége az első félidőnek.

44. PERC: Rosetti szerint Schwarzer nem ért a labdába…

VÉDÉS 44’
Boateng lövését ütötte szögletre.

42. PERC: Most Prince Boateng volt főszerepben, kétszer is beadta a labdát, mindkétszer sikerült menteni, először a védők, másodjára Schwarzer kapus.

SÁRGA LAP 40’
Addy, Ghána
Breschianót vágta fel durván.

38. PERC: Szívesen nézzük a találkozót, mert rengeteg esemény történik, izgalmas, lüktető meccs. Ghána emberelőnyben támad, még mindig van 55 percük, hogy ennek eredménye is legyen.

SZABADRÚGÁS 37’
Ghána
Ayew harcolta ki, Gyan maradt ott. Sorfal…

JÓ KIS VIDEÓZÁS, ITT AZ EGYENLÍTÉST EREDMÉNYEZŐ BÜNTETŐ:

ITT LÁTHATJUK, KEWELL KEZEZÉSÉT, ILLETVE VÁLLAZÁSÁT:

A MÉRKŐZÉS ELSŐ GÓLJA HOLMAN RÉSZÉRŐL:

29. PERC: Micsoda fordulat volt mindez! Ghána azonnal átvette a kezdeményezést. Szegény ausztrálok! Cahill után a másik ikont is idő előtt az öltözőbe küldték. Ghána pedig második gólját is 11-esből szerezte. Érdekes csoport.

25. PERC: Nos, Ayew érdeme a gól, a 11-es, a piros lap és az, hogy a csapat visszajött a mérkőzésbe. Megbolondította a védőket a jobboldalon, laposan középreadta a labdát. Mensah egyből lőtt, a lövése a gólvonalon álló Kewell vállát-kezét találta el. Rosetti azonnal a 11-es pontra mutatott és kiállította az ausztrálok játékosát. Asamoah Gyan nagy erővel lőtte kapuba a büntetőt.

Ausztrália
Kewell kézzel ért a labdához a gólvonalon.
SZÖGLET 24’
Ghána
Nagyon nyomnak!

23. PERC: Az U20-as világbajnokságon már letette névjegyét Ghána. Gyan nem volt ott, de nagy löketet eresztett meg, ismét szöglet.

SZÖGLET 20’
Ghána
Ayew lövése után vágódott szögletre a labda.

19. PERC: Jó meccs, és ez az ausztrál gólnak köszönhető. Hiba lenne, ha beállnának védekezni ez ellen a kombinatív afrikai csapat ellen. Nem is teszik, a kontrákból akár el is dönthetik a találkozót.

LES 17’
Ayew, Ghána
Gyannal játszottak össze szabálytalanul.
LES 15’
Kewell, Ausztrália
Lesen maradt, való igaz.

15. PERC: Még nagyon az elején vagyunk, de ha a Socceroos nyerne, minden csapatnak 3 pontja lenne az utolsó kör előtt.

11. PERC: Breschiano szabadrúgása erősen szállt a kapus felé, Kingson előtt azonban kicsit felpattant, ezzel együtt fogható volt a labda. Azonban a játékszer mégis kiperdült a kezéből, Holman ott termett, és bevágta. 0-1! Újabb kapusbaki.

GÓÓÓL 11’
Holman, Ausztrália
Kijött Kingsonról a labda, Holman bevágta.
SZABADRÚGÁS 11’
Ausztrália
25 méterről lőtt Breschiano.
SZÖGLET 9’
Ghána
Valeri takarított, jöhetett Ghána. Hiába…
SZABADRÚGÁS 7’
Ausztrália
Breschiano tekerte be a baloldalról.

6. PERC: Éledezik Ghána, Prince Boateng lőtt kapura, miután nagyon keményen megküzdött a labdáért.

3. PERC: Némiképp meglepő, de az ausztrálok irányítják az első percek játékát.

2. PERC: Kewell elesett a 16-oson belül az Addyval folytatott test-test elleni harc eredményeként, nem adott büntetőt Rosetti, jogos döntés.

KÖZÉPKEZDÉS 1’
Ausztrália
Elkezdődött a mérkőzés.

Ez a mérkőzés a világbajnokságok történetének 100. olyan találkozója, amelyen afrikai csapat szerepel. A himnuszokat hallgatjuk.

Kezdőcsapatok:

Ghána: Kingson – Sarpei, Pantsil, Jonathan, Addy – Annan, Ayew, K. Asamoah – Prince, Tagoe – Asamoah Gyan

Ausztrália: Schwarzer – Neill, Moore, Wilkshire, Carney – Culina, Emerton, Valeri – Bresciano, Holman – Kewell

Ez az ausztrál csapat már nem az, amely Guus Hiddink irányításával nyolcaddöntőt játszott a 2006-os világbajnokságon, és amely némiképp igazságtalanul esett ki Olaszországgal szemben.

Különösen azért nem ugyanaz, mert az első dél-afrikai csoportmeccsen kiállították a gárda ikonját, Tim Cahillt. Nélküle pokoli nehéz lesz a Szerbiát legyőző Ghána ellenében felmutatni bármit is. Már csak azért is, mert egy 0-4-es zakóval a zsebükben érkeznek Rustenburgba az auszik.

Pim Verbeeknek ki kell valamit találnia annak érdekében, hogy ne a csoport pofozógépe legyen Ausztrália, és amely ellen Szerbia se vésse be magának előre a 3 pontot. Sok múlhat a Fulham kapusán, Schwarzeren.

Ghána történelmi sikert aratott az első körben, még Milovan Rajevac – egyébiránt szerb – kapitány is ezt mondta. Azért is volt értékes a győzelem, mert a találkozón nem játszott Muntari, a csapat jelenkori legismertebb alakja, az Internazionale Bajnokok Ligája-győztes középpályása. Pályára lépett viszont Appiah, aki már-már veteránként segíti a ghánaiakat.

A találkozó játékvezetője az igen tapasztalt Roberto Rosetti lesz, aki már a 2008-as Európa-bajnokság és a 2006-os világbajnokság során is vezető szerepet kapott.