Szabó Szebasztián a világcsúcstartót megelőzve lett Európa-bajnok

Illyés Tibor / MTI

Szabó Szebasztián aranyérmes lett 50 méteres pillangóúszásban a budapesti Európa-bajnokságon.

Szabó, aki néhány éve még szerb színekben versenyezett és 2019-ben honosította a magyar szövetség, magyar úszóként első érmét szerezte a normál medencés világversenyeken. Remekül kapta el a rajtot, és az utolsó tempó is jól jött ki neki, és végül 23.00 másodperces idejével egy századdal előzte meg a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovot.

Nagyon rossz időt úsztam, de a lényeg, hogy Európa-bajnok lettem. Ez az első aranyérmem, mindig lemaradtam egy pár századdal, és remélem, ennél is lehetek még jobb a folytatásban

– nyilatkozta Szabó.

Született még egy értem pénteken, amit a 4×200-as női gyorsváltó szerzett.

Óriásit ment a 15 éves magyar úszó, ezüstérmes a 4x200-as gyorsváltó
Kapás Boglárka is kitett magáért, maga mögött tartotta a szám olimpiai- és négyszeres világbajnokát, Federica Pellegrinit.

1500 gyorson két úszónk is döntős volt, Késely Ajna negyedik, Mihályvári-Farkas Viktória hatodik lett. A nyitónapon 400 méter vegyesen Hosszú Katinka mögött ezüstérmes Mihályvári-Farkas hatalmas egyéni csúccsal, a második legjobb idővel jutott a döntőbe, ahol a szám favoritja, a címvédő olasz Simona Quadarella mellett úszhatott, míg Késely hetedikként vághatott neki a leghosszabb távnak.

Az FTC 17 éves versenyzője valamivel gyorsabban kezdett, mint az előfutamban, de nem ment el Quadarellával, akinek a sikeréhez már féltávnál sem férhetett kétség.

A táv felénél Mihályvári-Farkas a harmadik, a 2018-as glasgow-i Eb-n bronzérmes Késely Ajna pedig ötödik volt. A rutinosabb, de még mindig csak 19 éves Késely nem sokkal később már honfitársa előtt járt, aki kicsit elfáradt. A magyarok végül nem tudtak beleszólni a dobogós helyekért folytatott harcba, a számot Quadarella könnyedén nyerte.

Milák Kristóf élete legjobbjával ötödik lett 200 méter gyorson pénteken. A 200 méter pillangón aranyérmet nyert klasszis 1:46.15-ös eddigi csúcsából majd fél másodpercet faragva 1:45.74-es idővel csapott célba.

A Honvéd 21 éves versenyzője a hetedik idővel került a fináléba, így az 1-es pályán vághatott neki a négy hossznak. A rajt után óriási lendülettel indult meg, a táv felénél még egy fél testhossz előnye volt üldözőivel szemben. A szám specialistái ugyanakkor az utolsó fordulónál megérkeztek rá, Milák így végül ötödikként zárt. Nem sokkal maradt el Kozma Dominik 1:45.54 perces országos csúcsától.

Hosszú Katinka és Sebestyén Dalma 200 méter vegyesen, Telegdy Ádám pedig 200 méter háton jutott döntőbe. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú címvédőként 2:10.66-os idővel a második helyen ment tovább, és szállhat harcba sorozatban hatodik Eb-aranyáért ebben a számban. Sebestyén 2:12.34-gyel nyolcadikként jutott tovább.

A 2019-es világbajnokságon hetedik Telegdy fő számában egyéni legjobbját (1:56.34) megjavítva, 1:56.17 perces idővel a harmadik helyen jutott a szombati fináléba, Kovács Benedek 1:58.20 perccel a 13. lett. Női 100 méter gyorson Gyurinovics Fanni századra pontosan megismételte 55.04-es délelőtti egyéni csúcsát, amivel a 15. lett összesítésben. Férfi 50 méter mellen Gál Olivér 27.79-cel ugyancsak 15. lett.

4×200 m gyors:
1. Nagy-Britannia (Lucy Hope, Tamryn Van Selm, Holly Hibbott, Freya Anderson) 7:53.15 perc
2. Magyarország (Jakabos Zsuzsanna, Fábián Fanni, Veres Laura, Kapás Boglárka) 7:56.26
3. Olaszország (Stefania Pirozzi, Sara Gailli, Simona Quadarella, Federica Pellegrini) 7:56.72