Lubics Szilvia foglalkozását tekintve fogorvos, de nem ettől, hanem attól vált országosan és nemzetközi szinten ismertté, hogy háromszor is megnyerte az ultrafutás csúcsteljesítményének számító Spartathlont (246 kilométer Athén és Spárta között). A 42 éves, három gyermekes édesanyát még Orbán Viktor is példaképének tekinti, eredményeit 2016 januárjában Magyar Becsület Rend átadásával ismerte el.
Lubics Szilviát csak azért citáltuk elő, mert most bemutatunk egy másik fogorvost, Dr. Matyasi Gábort, aki családja, gyermeke unszolására szintén felnőtt fejjel kezdett sportolni, mégis korosztályában feljutott egy másik rendkívüli erőkifejtést igénylő versenyforma, a Spartan Race korosztályos ranglista élére.
Bárki képes változtatni az életén
Az elmúlt szombaton Veszprémben tartották azt a príma kis Spartan Race versenyt, ahol a budapesti fogorvos ismét az élmezőnyben végzett, második lett. Kevesen tudják, hogy Dr. Matyasi két év alatt, a nulláról indulva lett a sportág egyik legjobbja.
Történetét hallva nem tűnik üres lózungnak, bárki, bármikor képes fordítani az életén, ahogy az sem, minden fejben dől el. A 49 éves sportember két éve még csak az internetes megosztón látott Spartan Race versenyeket, illetve a már évek óta sportoló feleségét kísérte el triatlon versenyekre. Kizárólag nézőként.
Az, hogy sok férfi negyven fölött, sőt már jóval korábban is hajlamos elhagyni magát, senkit sem lep meg. Negyvenöt évesen Matyasi doktor sem mozgott, plusz húsz kilót cipelt, egyetlen hobbija a fotózás volt, melyet művészi szinten űzött már évek óta. De a mozgásszegény életmódot megelégelve, két évvel ezelőtt, 90 kilósan futni kezdett.
A megtett kilométerekkel a kilók száma apadni kezdett, az állóképessége pedig lassan, de fokozatosan nőtt és ezzel a versenykedv is elkezdett buzogni benne. Egy éve pont tízéves kisfiát, Márkot kísérte el visegrádi spartan versenyre. Annyira megfogta a jelenlévők hangulata, a kihívásokban (fal-, kötél- és hálómászás, patakban gázolás, dárdahajítás) gazdag sportág, hogy vett egy mély levegőt, lesz, ami lesz alapon, ő is leadta nevezését.
Úgy emlékeztem, fiatal koromban jól ment a fal- és kötélmászás. Kíváncsi voltam, 48 évesen hogy fogom mindezt bírni. Legnagyobb meglepetésemre hatodik lettem a korosztályomban. Így kezdődött…
– meséli. Kedvet kapott. A hazai verseny után jöttek a nemzetköziek. A következő közép-európai régiós Spartan Race versenyeknél aztán legtöbbször az első helyen végzett a 45-49 évesek között. A hétvégi veszprémi második helyének köszönhetően pedig megszerezve a kvalifikációt a szeptemberi andorrai Európa-bajnokságra.
Mindez nem sikerült volna, ha közben életét nem igazítja a sporthoz.
Tudatosan táplálkozom, élek, edzek. Mindebben segít, hogy tisztában vagyok az anatómiával és az élettani folyamatokkal. Saját edzéstervem szerint, otthon erősítek. Van egy futópadom, a fürdőszobába pedig felszereltem egy rudat, amin húzódzkodom. Kettővel kezdtem, ma már azért sokkal többnél tartok. És ott lóg a fiam szobájában egy tornatermi kötél, amit közösen használunk. Persze a kezdeti súlynak más nyoma sincs, most 78 vagyok, de még mindig szeretnék 5-10 kilót leadni. A feleségemtől kaptam egy fürdőszobamérleget, amin a paramétereket beállítva követhetem, meddig kell még fogynom. Ez is sokat segít. Nem csak fizikálisan változtam meg, hanem mentálisan is. Kiegyensúlyozottság és nyugalom van bennem, és ennél semmi nem lehet fontosabb
– avat be Dr. Matyasi az apró, de fontos részletekbe. Mi ez, ha nem siker?
Szerző: Pásztor László