Hengereltek a magyarok a kajak-kenu vb-n

A magyar csapat tagjai nagyszerű teljesítményt nyújtva három-három arany- és ezüst-, valamint egy bronzérmet gyűjtöttek a moszkvai kajak-kenu világbajnokság vasárnapi 500 és 1000 méteres döntői során.

Kozák Danuta

Kozák Danuta olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédőként a K-1 500 méter abszolút favoritjának számított. Jól sikerült a rajtja, és az új-zélandi Lisa Carringtonnal együtt egyből az élre állt. Féltávhoz is szinte együtt érkeztek, majd az UTE 27 éves, kétszeres olimpiai bajnok kajakosa megindította a hajóját, és a hajrához közeledve már ő vezetett. Bár az új-zélandi még megpróbálta befogni, nem sikerült, így Kozák a négyessel aratott szombati diadal után egyesben is megvédte címét.

“Az elején higgadt voltam, a vége aztán nagy versenyzés lett. Nagyon jól rajtoltam, aztán száz méter után az edzőm bekiabálta, hogy maradjak Lisával. Háromszáznál robbantottam, de éreztem, hogy próbál visszajönni, folyamatosan támadott. Egymásnak feszültünk, szerintem nagyon jó meccs volt. Nagyon ideges voltam a verseny előtt, alig aludtam éjjel, de abban a két percben, amikor kellett, higgadt tudtam maradni” – nyilatkozott Kozák

Lakatos Zsanett és Takács Kincső a kenu párosok 500 méteres versenyében nem talált legyőzőre, ők is a jó hajrájuknak köszönhetően diadalmaskodtak.

“Csodálatos érzés – mondta az eredményhirdetést követően Takács Kincső az MTI-nek. – Számítottunk arra, hogy a fehéroroszok elmennek majd, de mi a saját elképzelésünket követve versenyeztünk, és ez bejött. Tavaly óta sokat fejlődtünk technikailag és erőnlétileg is, most kifizetődött a sok munka.”

Szabó Gabriella és Csipes Tamara az Európa-bajnoki aranyérem után a világbajnokságon is nyerni szeretett volna női K-2500 méteren és esélyesként is vágott neki a finálénak. Szabó és Csipes bő egyhajónyi hátrányban sem remegett meg és nagy hajrával beért az első helyen a célba!

“Nagyon örülünk az aranyéremnek. Az edzőink azt mondták, hogy az a tökéletes 500 méter, ha két szinte azonos 250-et megyünk. Most ezt sikerült megvalósítanunk” – nyilatkozott a befutó után Szabó Gabriella.

Szabó Gabriella

Vasbányai Henrik és Mike Róbert a kenusok 1000 méteres versenyében állt rajthoz. Óriási volt a hátszél, ezt pedig a román páros kihasználta, elképesztő tempót diktálva nyerték meg a futamot. Vasbányai és Mike, ahogyan azt már megszokhattuk tőlük, meghúzták a végét, de meg kellett elégedniük ezúttal az ezüstéremmel.

Dombvári Bence K-1 500 méteren nem sokkal maradt le a dobogó legfelső fokáról, ám az ezüstérem is nagyszerű eredmény.

“Sajnálom, hogy nem jött össze az első hely, mert ebben a döntőben az is benne volt. Ez a vb nem úgy sikerült, ahogy elterveztem, úgyhogy azért örülök ennek az ezüstnek is” – értékelt.

A férfi K-2 500 méteres verseny is iszonyatosan nagy csatát hozott, Dombi Rudolf és Boros Gergely elképesztően nagyot csatázott és talán egy pillanatra azt is elhihette, hogy megnyerte a számot, ám végül két századdal beelőzte őket a szlovák hajó. Így Dombiék a másodikak lettek.

“Betettek egy új bójasort a célhoz, ez megzavart, előbb letettem a lapátot, mint kellett volna. Örülünk az ezüstnek, de bosszantó, hogy ezen ment el az arany” – mondta Dombi.

A Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel csapat izgalmas verseny részese volt a kajaknégyesek 1000 méteres döntőjében, a magyar egység pedig remek teljesítményt nyújtva behozta a dobogó legalsó fokára a hajót.

A pályafutása első felnőtt világbajnokságán szereplő Khaut Kristóf hatodik lett a kenu egyesek 500 méteres versenyében.

A később sorra kerülő hét 200 méteres döntő közül ötben lesz magyar hajó, majd délután a váltók versenyeivel zárul a vb. Itt is mindhárom számban próbálkoznak majd a magyar staféták.