Poszt ITT

És akkor a Puskás Akadémia letérdelt a magyar himnusz alatt

Ez az, ami soha nem fog megtörténni, elmondjuk, miért.

Az NFL alapszakaszának harmadik fordulója tele volt remek meccsekkel. Nyert csapat utolsó másodperces mezőnygóllal, fordított csapat az utolsó másfél percben, és két alkalommal is csak hosszabbítás után dőlt el a mérkőzés.

A világ sport- és politikakedvelő fele most mégsem az eredményekről beszél, hanem a meccsek előtti himnuszról. Pontosabban arról, ki és mit csinált, vagy mit nem csinált alatta.

Donald Trump szombaton tett megjegyzést a térdelős demonstrációk ellen. Szerinte, aki így cselekszik, az nem tiszteli az amerikai zászlót. Az elnök ezután arra biztatta az NFL-csapatokat, rúgjanak ki minden térdre ereszkedő játékost. Trump indulatos szavai után vasárnap tiltakozási hullám indult a ligában, rengetegen tettek hitet a térdelő társaik mellett, a csapatok zöme egymást átkarolva állta végig a himnuszt.

De mi ez az egész?

A térdelős gesztus Colin Kaepernickkel kezdődött 2016 szeptemberében – az akkor még a San Francisco 49-ersnél játszó irányító a hazájában eluralkodó rasszizmus és rendőri brutalitás ellen tüntetett azzal, hogy a himnusz alatt térdelt. Azóta több NFL-játékos átvette ezt a szokást, és az MLS-ben, valamint az egyetemi ligában is volt már rá példa.

Sokak szerint ez a viselkedés elfogadhatatlan, ugyanis a csapatok visszavonhatatlanul beviszik a politikát a sportba.

A valóság ezzel szemben inkább az, hogy az NFL-csapatok pont hogy megvédték magukat attól, hogy a politika aktívan is megjelenjen a pályákon. Hiszen annál nincs erőszakosabb és nyíltabb nyomásgyakorlási kísérlet, minthogy maga az elnök szólítja fel a tulajdonosokat, hogy rúgjanak ki játékosokat csak mert békés módon kifejezik a véleményüket.

A Felcsút nem a Patriots

Az amerikai történésekkel, legyen szó sportról, vagy akár politikáról, nem szerencsés magyarországi párhuzamokat keresni, akkorák a kulturális és a sportgazdasági különbségek. Egy apró aspektus azért csak van: ez pedig a Trump-Patriots és az Orbán-Felcsút tengely.

Mindkét vezető szoros kapcsolatot ápol a szeretett klubjával, csak míg Trump támogatása nagyrészt plátói, addig Orbáné, mondjuk úgy, hogy TAO-i.És ezzel el is érkeztünk a címbéli állításunk cáfolatához, ahhoz, miért nem állna ki soha a büdös életben egyetlen felcsúti játékos sem a demonstráló csapattársa mellett. Ellentétben például a Trump-barát New England Patriots-szal, ahol fontosabb volt a csapategység, mint bármely politikus barátsága.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik