A médiaszabályozást átíró törvényjavaslatnak eddig az a része volt fontos a legtöbbek számára, hogy több reklámot és kevesebb híradót hozhat. A hvg.hu azt írja, hogy egy másik pontja azonban milliós nagyságrendű pénzeket vehet ki a színészek zsebéből, Semjén Zsolt szerint ugyanis túl sok jogdíjat kapnak a tévés ismétlések után.
Ha a javaslat átmegy a parlamenten, több mint 30 éves rendszer átalakítása történik meg. 1986 óta van érvényben az a szabály, hogyha egy színész valamelyik magyar tévé saját gyártású műsorában vagy rádiófelvételen szerepel, akkor jogdíjat kap minden egyes alkalom után, amikor ismétlik a műsort. Később ezt kiterjesztették a szinkronszínészekre is. A zenei jogdíjakra ez nem vonatkozik, a zenészek pénzügyeit nem érinti a törvénymódosítás.
Ezeket a jogdíjakat az Előadőművészi Jogvédő Iroda, szedi be a tévéktől és fizeti ki, mely a következőképpen számol:
- 2018-ban 330 millió forint jogdíjat fizettek ki, összesen 4910 film, illetve sorozat szereplőinek,
- 9200 művész kapott jogdíjat, tehát az átlag közel 36 ezer forint,
- volt olyan színész, aki 2,7 millió forintot kapott egyetlen év alatt,
- a tíz leggyakrabban ismételt műsor szereplői összesen 16 millió forintot kaptak.
Ez persze csak a törvény hatályba lépése után elkészülő műsorokra lesz érvényes, tehát ha egy régi műsort ismételnek, az után ugyanúgy kell jogdíjat fizetni, mint eddig. A terv ellen tiltakozó színészek szerint körülbelül 150 millió forinttal rövidítenék meg őket, ha a jövőben készülő műsorok ismétléseiért nem kapnának jogdíjat.
Kiemelt kép: Zih Zsolt / MTI