A Magyarországon a XVIII. század hajnalán megjelent, pálinka vagy épp bor tárolására használt butellákból (nevüket a francia bouteille szó magyarossá reszelésével kapták) legalább egyet ma minden vidéki otthonban találhatunk, a nagyszülők díszes tányérjai, vagy épp a mázsaszámra bedobozolt nippek közt, de használati tárgyakként már rég kikoptak a mindennapokból.
A butellagyártás csúcsát a XIX. század második felében, a magyar szeszgyártás fénypontján (ekkor itthon több, mint százezer főzde üzemelt) érte el, alakjuk pedig tájegységtől, illetve kortól függően változott – a legtöbbjük leginkább egy modern alkoholos ital palackjára hasonlít: ovális, lapos, vagy domborodó oldalú, kis kerek szájban végződő, de előfordultak akár a csukott könyvek alakját adaptáló példányok is.
A darabok megrendelésre, ajándékként készültek, így – sokszor talán bizarrnak tűnő – feliratokat is olvashatunk rajtuk, melyeket látva sokszor felsír a bennünk élő Grétsy László.
A Nagyházi Galéria és aukciósház szerdai árverésén egy egész sornyi kerül ezek közül kalapács alá. Most bemutatjuk a legérdekesebb darabokat.