Kultúra

A Saul fia operatőre lett a kontinens legjobbja

Erdély Mátyás nyerte az operatőrök rangos nemzetközi filmfesztiválja, a Manaki Brothers fődíját.

A macedón Bitolában, a Balkán első operatőrei, a Manaki testvérek emlékére alapított filmes seregszemlét szeptember 18-27. között idén 36. alkalommal rendezték meg. A versenyben 13 film indult, melyeket a berlini, cannes-i és velencei filmfesztiválokon bemutatott alkotásokból választottak ki a szervezők. Az Arany Kamera 300 elnevezésű fődíjról nemzetközi zsűri döntött és indoklásában kiemelte, hogy a Saul fia című film

megújítja a történetmesélést: a nézői figyelmet a főszereplő lelki folyamataira összpontosítja, miközben a Holokauszt borzalmaival szembesít.

A Saul fia a májusi cannes-i filmfesztivál és az azzal párhuzamosan megrendezett filmvásár kitűnő újdonsága volt egyben. Nemes Jeles László első játékfilmje kapta a nagydíjat (Grand Prix) három további rangos díjjal együtt. A magyar film nemzetközi forgalmazási jogainak értékesítésével megbízott Films Distribution több mint 50 ország filmforgalmazójának értékesítette a Saul fiá-t Cannes-ban – köztük a Sony Pictures Classics vezető amerikai forgalmazónak.

A Saul fia első észak-amerikai fesztivál premierjeit kiemelkedő siker övezte: Telluride-ban és Torontóban is a legjobb filmek közé választották a kritikusok. A nagy presztizsű New York-i filmfesztivál október 6-án tűzi műsorra Nemes Jeles László filmjét a Lincoln Centerben. Számos további jelentős tengerentúli fesztivál mutatja be a Saul fiát, mely Magyarország hivatalos Oscar nevezése a legjobb idegennyelvű film kategóriában. Európában nemsokára London, Hamburg, Ghent, Luxemburg rangos seregszemléinek a versenyprogramjában indul Nemes Jeles László filmje.

Nemes Jeles László filmje június 11. óta látható a magyar mozikban, már több mint 87 000 váltottak rá jegyet, és továbbra is a mozik műsorán van országszerte a Mozinet forgalmazásában.

Forrás: Magyar Filmunió / Magyar Nemzeti Filmalap; fotó: Laokoon Filmgroup / Hermann Ildi

Ajánlott videó

Olvasói sztorik