Fogas Ottó, a múzeum igazgatója elmondta: a pénteken nyíló tárlat mintegy hetven darabos anyaga a budapesti Szépművészeti Múzeumból érkezett.
Az egyiptomi kultúra temetkezési szokásait, hitvilágát megelevenítő kiállításon látható lesz egyebek mellett egy aranyozott szarkofág, az egykor az elhunytak szerveit őrző kanópuszedények, ékszerek, fa fejtámasz és a különböző temetési könyvek részletei is. A galériában berendezett sírkamra festése, installációi is kézzel készültek, a múzeum munkatársai hét héten át készítették a rajzokat és a hieroglifákat, amelyekhez magyar nyelvű fordítások is kapcsolódnak majd – mutatott rá az igazgató.
A tárlatnak a Kass János életművét bemutató, kéttermes Kass Galéria ad otthont. Az épületben mindig látható időszaki tárlat is, így most a kisteremben megjelennek a Kossuth-díjas, 2010-ben elhunyt művész ókorral és Egyiptommal kapcsolatos alkotásai.
A monstre kiállítássorozat a nyár folyamán teljesedik ki: a Kass Galéria tárlata után májusban a Fekete-házban nyílik a következő kiállítás, amelynek a balzsamozás, az orvostörténet és a korabeli írásbeliség lesz témája. Júniustól a Móra Ferenc Múzeum főépületében is az ókori Egyiptomnak szentelt kiállítás várja a látogatókat. A tárlatok az év végéig lesznek megtekinthetők. A három kiállítóhelyen kilenc teremben 1200 négyzetméteren mutatják be az ókori kultúrát mintegy négyszáz tárggyal.
A tárlatok anyagát Európa több múzeumából kölcsönözték, az eseménysorozat biztosítási értéke meghaladja a hárommilliárd forintot. Érkeznek tárgyak egyebek közt a Szépművészeti Múzeumból, a Magyar Természettudományi Múzeumból, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumból, a debreceni Déri Múzeumból, a Heidelbergi Egyetem gyűjteményéből, valamint a bécsi Kunsthistorisches Museum is bekapcsolódott a programba.