A fiatalon elhunyt német drámaíró születésének 200. évfordulója alkalmából színre vitt darab címszerepét a társulat új tagja, Stohl András játssza, mellette László Zsolt, Csőre Gábor, Varju Kálmán, Józan László, Hevér Gábor, Mészáros Máté, Bata Éva, Járó Zsuzsa és Réti Adrienn szerepel. A teátrum szerint a Danton halála döbbenetes erejű kiáltvány az emberi jogokról, a francia forradalom vészkorszakából, abból az időből, amikor még az örökéletűnek hitt törvények és emberi kapcsolatok is átfogalmazódhattak egyik napról a másikra.
A Vígszínház közleményében Georg Büchner menyasszonyának írt, a darabról szóló sorait idézik: “A forradalom történetét tanulmányoztam. Úgy éreztem, valósággal megsemmisít a történelem iszonyú fatalizmusa. Az emberi természetben szörnyű egyformaságot találok, az emberi viszonyokban elháríthatatlan hatalmat, amely mindenkinek megadatott, és nem adatott meg senkinek. Az egyes ember csak hab a hullámon, a nagyság puszta véletlen, a lángész hatalma bábjáték, nevetséges küzdelem a vastörvénnyel, melyet felismerni a legfőbb dolog, de úrrá lenni rajta képtelenség.”
Büchner 1835 telén, alig öt hét alatt írta meg a drámát. Sietett, mert felforgató tevékenysége miatt nyomoztak utána, küszöbön állt letartóztatása, miközben ő anatómia vizsgájára készült. Mire a dráma megjelent, a szerző Franciaországba emigrált. A dráma ősbemutatója 1902-ben volt, Berlinben. Híres előadásnak számított Max Reinhardt 1916-os rendezése. Magyarországon először 1928-ban a Magyar Színház mutatta be a darabot, amit a bemutató után betiltottak, csak húzásokkal engedélyezték a további előadásokat – olvasható a Vígszínház honlapján.