Az írót, akit “Amerika rossz lelkiismereteként” is emlegettek, olyan óriások között tartják számon, mint Norman Mailer vagy Truman Capote.
Gore Vidal 1925-ben született West Pointban. Bár íróként lett ismert, de politikusként, sőt, időnként színészként is tevékenykedett. 1946 óta publikált – elsősorban történelmi regényeket, de írt politikai beszédeket és közreműködött például a Ben Hur című film forgatókönyvének megalkotásában is.
Gore Vidal családja rokonságban állt a Kennedy-dinasztiával, és távolabbi rokona az egykori demokrata párti alelnök és elnökjelölt, Al Gore is. Vidal magát a „Gore-dinasztia fekete bárányának” nevezte, radikálisan kritizálva ezzel az Egyesült Államok politikai életét.
Az amerikai expanzív erőpolitika rendíthetetlen ellenzője volt. Markáns véleményét nem rejtette véka alá: George W. Busht az „ország legostobább emberének” nevezte már 2000-ben, Barack Obama pedig szerinte „túlképzett” a feladathoz, aki „nem ismeri fel, mennyire sötét, tudatlan a közönsége”, Amerikát pedig intellektuális réteg nélküli, gyors ütemben rothadó társadalomként jellemezte.
Magyarul több könyve is megjelent, köztük a Washington D. C., a Burr ezredes utolsó kalandja és a Teremtés.
Gore Vidal 86 évet élt.